2020’nin En Çok İlgi Çeken Projeleri

Geride bıraktığımız 2020 yılı içerisinde, YAPI Dergisi’nin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmış projelerden en çok ilgi çekenleri derledik.

Erkek-Kız Kardeş Evi

Mimari Tasarım: JAM Arquitectura
Proje Yeri: Michoacán, Meksika
Tamamlanma Tarihi: 2018
Fotoğraflar: Alberto Cepeda

JAM Arquitectura tarafından iki kardeşin aileleri için tasarlanan “Erkek-Kız Kardeş Evi”nin benzer mekansal kurguya sahip “L” şeklindeki iki hacmi, sakinlerinin yaşamına ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde özelleşmiş.

Formentera Adası’ndaki Ev

Mimari Tasarım: Marià Castelló Martínez
Proje Yeri: Formentera, İspanya
Tamamlanma Tarihi: 2017
Fotoğraflar: Marià Castelló Martínez

Formentera Adası’nda yer alan, Marià Castelló Martínez tasarımı konut, herhangi bir duvarla örtülmemiş bir oyuk ve bu oyuğun üzerinde yer alan üç kütleden oluşuyor.

Gemak Tersanesi Yönetim Binası

Mimari Tasarım: CM Mimarlık
Proje Yeri: Altınova, Yalova
Tamamlanma Tarihi: 2020
Fotoğraflar: Cemal Emden

CM Mimarlık tarafından tasarlanan Gemak Tersanesi Yönetim Binası, yönlere bağlı güneş kırıcı elemanları, cepheyi içeri çekerek oluşturulan yapısal kurgusu ve cephe diliyle bir ofis programına sahip olsa da içinde bulunduğu yer ve hizmet sektörü nedeniyle çevresindeki endüstriyel yapılara, vinçlere ve liftlere atıf yapıyor.

Hoverbox

Mimari Tasarım: NAICE architecture and design
Proje Yeri: Winnipeg, Canada
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: Lindsay Reid

NAICE architecture and design tarafından tasarlanan ve havada asılı duruyormuş izlenimi veren Hoverbox, içeride dolanan ziyaretçilerin dış dünya ile görsel etkileşimini kesiyor ve sadece birbirlerinin ayak hareketini görmelerine izin veriyor.

Jingdezhen Fırın Müzesi

Mimari Tasarım: Studio Zhu-Pei
Proje Yeri: Jingdezhen, Çin
Tamamlanma Tarihi: 2020
Fotoğraflar: schranimage, Tian Fangfang, Zhang Qinquan

Tasarladıkları Jingdezhen Fırın Müzesi ile Studio Zhu-Pei, “porselen başkenti” Jingdezhen’in köklerini yeniden keşfetmeye, fırın, porselen ve insan arasındaki geçmiş deneyimi canlandırmaya çalışmış.

Kapsül Otel ve Kitabevi

Mimari Tasarım: Atelier tao+c
Proje Yeri: Zhejiang, Çin
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: Su Sheng Liang

Atelier tao + c tarafından, eski bir yapının dönüştürülmesiyle kazanılan Kapsül Otel ve Kitabevi, farklı yükseklikteki “yüzer” döşemeleri ve bunları birbirine bağlayan zigzaglı rotasıyla, ilginç perspektifler sunuyor.

Kavuşma Durağı

Mimari Tasarım: IND (Inter.National.Design)
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Tamamlanma Tarihi: 2020
Fotoğraflar: Okan Ulusoy, Yasin Akgül, Hacer Bozkurt, IND (Inter.National.Design)

Çelik strüktür üzerinde yer alan ahşap ve karşılıklı iki amfi grubu üzerine dizayn edilen “Kavuşma Durağı”, ziyaretçilere hem karşılıklı etkileşime geçme hem de dans, tiyatro ve konser gibi çeşitli etkinlikleri izleme şansı sunuyor.

Kil Pavyon

Mimari Tasarım: Alvaro Siza
Proje Yeri: Oaxaca, Meksika
Tamamlanma Tarihi: 2020
Fotoğraflar: João Morgado

Alvaro Siza tarafından tasarlanan ve mevcut yerel malzemelerin üretimi ve kullanımını teşvik eden “Kil Pavyon”, çocuklar için atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Lefke Avrupa Üniversitesi Hukuk Fakütesi

Mimari Tasarım: Erçim Uluğ Architects
Proje Yeri: Lefke, KKTC
Tamamlanma Tarihi:
2016

Fotoğraflar: Eren Tümer

Lefke Avrupa Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Erçim Uluğ Architects tarafından, bağlam, silüet ve topoğrafyayla bütünleşen mekansal kurgu ve bölgenin yapısal gelişimi için yön gösterici olması arzulanan bir mimari vizyon ile tasarlanmış.

Rajasthan Okulu

Mimari Tasarım: Sanjay Puri Architects
Proje Yeri: Rajasthan, Hindistan
Tamamlanma Tarihi: 2020
Fotoğraflar: Dinesh Mehta

Hint köylerinin ve eski şehirlerinin organik karakterini yansıtan Rajasthan Okulu, hem pasif hem de aktif iklimlendirme sistemleriyle bölgenin iklimine bir cevap oluşturuyor.

Restaurant y Sea

Mimari Tasarım: Vector Architects
Proje Yeri: Beidaihe, Çin
Tamamlanma Tarihi: 2018
Fotoğraflar: Su Shengliang, Chen Hao

Vector Architects tarafından tasarlanan “Restaurant y Sea” sınırları muğlak, yarı açık, parçalı ve avlulu mekansal kurgusu ile günlük hayata ev sahipliği yapan bir “saçak” oluşturuyor.

Rigshospitalet Kuzey Ek Binası

Mimari Tasarım: 3XN, LINK Arkitektur
Proje Yeri: Kopenhag, Danimarka
Tamamlanma Tarihi: 2020
Fotoğraflar: Adam Mørk

LINK Arkitektur ve 3XN iş birliğiyle, kardiyogram grafiğindeki çizgilerden ilham alınarak tasarlanan Rigshospitalet Kuzey Ek Binası, yapılı ve doğal çevreyle diyaloğu, gün ışığıyla aydınlanan mekanları ve sanat eserlerine ev sahipliği yapan atriyumlarıyla, geleneksel hastane binalarının aksine güvenli, renkli ve samimi bir atmosfer sunuyor.

Shou Bölgesi Kültür ve Sanat Merkezi

Mimari Tasarım: Studio Zhu-Pei
Proje Yeri: Anhui, Çin
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: Schran Images

Studio Zhou-Pei tarafından tasarlanan Shou Bölgesi Kültür ve Sanat Merkezi, yerel mimari öğelerin temsillerini sunarken, geleneksel Çin mimarisinin sanatsal ruhunu yansıtıyor.

Süper Enerji Ofis

İç Mimari Tasarım: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Proje Yeri: Akatlar, İstanbul
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: Cemal Emden

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık imzasıyla tasarlanan Süper Enerji Ofis, her katta farklılaşan hacimleriyle tekdüze bir ofis yapısı olmaktan çıkarak, kullanıcılarına bir deneyim çeşitliliği sunuyor.

Tas’ın Kilisesi

İç Mimari Tasarım: Garmendia Cordero Arquitectos, Tas Careaga
Proje Yeri: Sopuerta, İspanya
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: Carlos Garmendia Fernández

Garmendia Cordero Arquitectos ve işveren Tas Careaga iş birliğiyle bir konuta dönüştürülen kilisenin geçmişine saygı duyularak, günümüze ulaşan ve her biri ayrı bir hikaye anlatan unsurları korunmuş.

Ted Ankara Koleji Sahne Sanatları Gösteri Merkezi

Mimari Tasarım: Uygur Architects
Proje Yeri: İncek, Ankara
Tamamlanma Tarihi: 2020
Fotoğraflar: Cemal Emden, Deniz Uygur

Ted Ankara Koleji’nin mevcut yerleşkesine eklemlenen Sahne Sanatları Gösteri Merkezi, Semra Uygur ve Özcan Uygur tarafından, dışarıya açılan bir göz ve içeriye çağıran bir kucak imgesi düşünülerek tasarlanmış.

The Financial Park

Mimari Tasarım: Helen & Hard Architects, SAAHA
Proje Yeri: Bjerksted, Norveç
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: Sindre Ellingsen

Helen&Hard Architects ve SAAHA iş birliğiyle tasarlanan SR-Bank’ın yeni genel merkezi The Financial Park, Avrupa’nın en büyük ahşap konstrüksiyon ofis binalarından biri olarak ahşabın strüktürel kullanımına başarılı ve modern bir örnek oluşturuyor.

Tungestølen

Mimari Tasarım: Snøhetta
Proje Yeri: Luster, Norveç
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: Jan M. Lillebø, Ketil Jacobsen

Snøhetta’nın yarışma galibi projesi Tungestølen, güçlü rüzgarı karşılamak amacıyla gaga benzeri şekil verilmiş kabinlerden oluşuyor ve panoramik pencereleriyle dağların ve vadinin farklı açılardan görüntülerini sunarken ziyaretçiler için konforlu dinlenme mekanları sağlıyor.

VAC Kütüphanesi

Mimari Tasarım: Farming Architects
Proje Yeri: Hanoi, Vietnam
Tamamlanma Tarihi: 2018
Fotoğraflar: Nguyễn Thái Thạch, An Việt Dũng

Ortamdaki besin maddesi ve oksijen seviyesindeki dengeyi koruma temelli hayvan-bitki ilişkisine dayanan “Vuon-Ao-Chuong” sistemi kullanılarak tasarlanan VAC Kütüphanesi, ihtiyaçlara uygun çeşitli özelleştirme seçenekleri sunarak Vietnam kültüründeki “kendin yap” felsefesini destekliyor.

Viettel Academy Eğitim Merkezi

Mimari Tasarım: VTN Architects
Proje Yeri: Hanoi, Vietnam
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: VTN Architects, Hiroyuki Oki

VTN Architects tarafından tasarlanan Viettel Academy Eğitim Merkezi; rustik tuğla cephesi, yapıları çevreleyen havuzu ve farklı kotlarda yer alan peyzajı ile doğayla bütünleşik bir karakter sergiliyor.

Wohnregal

Mimari Tasarım: FAR (frohn&rojas)
Proje Yeri: Berlin, Almanya
Tamamlanma Tarihi: 2019
Fotoğraflar: David von Becker, Tobias Wootton

FAR tarafından tasarlanan ve prefabrike beton elemanlardan oluşan Wohnregal, seri üretim elemanların binalara getirdiği standardizasyona meydan okuduğu gibi kısa zamanda düşük bütçeyle inşa edilen yapılara başarılı bir örnek oluşturuyor.