Erkek-Kız Kardeş Evi

Mimari Tasarım
JAM Arquitectura

Tasarım Ekibi
Jorge Alberto Muñoz, Alvaro Nuñez, Eduardo Becerra

Yüklenici
Luis Soria, Francisco Ornelas

Strüktür Mühendisliği
Juan Jesús Aguirre

Tamamlanma Tarihi
2018

Proje Alanı
440 m²

Fotoğraflar
Alberto Cepeda

JAM Arquitectura tarafından iki kardeşin aileleri için tasarlanan “Erkek-Kız Kardeş Evi”nin benzer mekansal kurguya sahip “L” şeklindeki iki hacmi, sakinlerinin yaşamına ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde özelleşmiş.

Meksika’nın Michoacán eyaletinde, tarihi Pátzcuaro kasabasının yakınlarındaki ormanlık tepede yer alan “Erkek-Kız Kardeş Evi”, biri yoga eğitmeni, diğeri diş hekimi olan iki kardeş için tasarlanmış.

JAM Arquitectura, benzer aile yaşamlarına sahip olan, fiziksel olarak da birbirine benzeyen iki kardeş için tarihi kasabanın meydan ve sokaklarını anımsatan bir mimari dille, dışsal olarak birbirine benzeyen iki hafta sonu evi tasarlarken, iç mekanları tıpkı kardeşlerin karakterleri gibi farklı niteliklere sahip, değişik zevklere ve yaşam alışkanlıklarına cevap veren çözümlerle özelleştirmiş.

Kent merkezinden uzakta, dik bir yamaçta inşa edilen yapılar, ortak bir avlu tanımlayan “L” şeklindeki iki hacimden oluşuyor. Pátzcuaro Gölü’nün, Estribo tepesinin ve tarihi merkezin bir bölümünün manzaralarını sunan batı cepheleri, güneşi filtrelemek için balkonlarla çevrilmiş. Evlerin avluya ve ormana açılan diğer cephe açıklıkları ise stratejik olarak konumlandırılmış.

Her iki evin çatısı da teras olarak işlev görürken bunlardan biri ormana dönük bir yoga alanı olarak kullanılıyor.