Son Sayı

YAPI 487

YAPI Dergisi’nin Eylül-Ekim 2023 sayısının kapağında UDG. Atelier Alpha imzasıyla tasarlanan Panda Tower yer alıyor. Dergide ayrıca Office Istanbul Architects tasarımı Rubrum Ofis‘e, BAB Architects tarafından tasarlanan Anadolu Ajansı İstanbul Genel Müdürlük Binası‘na ve Mert Uslu Mimarlık tasarımı Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’ne yer veriliyor.

Duraklamaya, gözlem yapmaya ve doğayı dinlemeye teşvik eden, zanaatkarlığa değer verirken sürdürülebilir malzeme ve yapım tekniklerinin kullanımını vurgulayan ve her geçen gün dünyada biraz daha popüler hale gelen “yavaş mimarlık” (slow architecture) kavramından etkilenen nitelikli proje örnekleri Dosya bölümünde yer alıyor. Dr. Y. Müh. (Mimar) Doğan Hasol’un “İTÜ 250. Yılını Kutluyor”, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in “Bir Sürdürülebilirlik Anlayışı Olarak “Az Çoktur”, Prof. Dr. Mehmet Çubuk’un “Tartışmaların Işığında Kentsel Tasarıma Yeniden Bakmak”, Prof. Dr. Şengül Öymen Gür’ün “Sokak Tadında Sosyal Mekan”, Prof. Dr. Füsun Seçer Kariptaş, Öğretim Üyesi Mustafa Kemal Yurttaş ve Yüksek Lisans Öğrencisi Berfin Dilşah Şahin’in “Waldorf Yaklaşımının Okul Öncesi Eğitim Mekanları Tasarımına Etkisi” ve Şair-Yazar Gülseli İnal’ın “Post-çağdaş: Genco Gülan” başlıklı yazılarını bu sayımızda bulabilirsiniz.

Derginin bu sayısında Araştırma Görevlisi, Doktora Öğrencisi Senem Müştak Sevindik ve Prof. Dr. Oya Şenyurt’un kaleme aldığı “Kocaeli’nde Modern Bir Endüstri Tesisinin İzleri: Kazlı Deri Fabrikası”; Dr. Öğr. Üyesi Serdar Aydın, Arş. Gör. İzzettin Kutlu ve Öğr. Gör Lale Karataş’ın yazdığı “Mardin’de Bir Meydan” ile Dr. Öğr. Üyesi Lale Başarır, Dr. Öğr. Gör. Onurcan Çakır ve Öğr. Gör. Çağıl Özalp’in kaleme aldığı “Bir Tipoloji Önerisi: Çıkış Parkı” başlıklı makaleler de yer alıyor.

Deniz Dokgöz illüstrasyonlarıyla “Arkikatür” başlıklı bölümümüzde sizlerle buluşmaya devam ediyor.

Keyifli okumalar dileriz…

Son sayıyı sipariş vermek için tıklayınız