Son Sayı

YAPI 443: YAPI Dergisi’nin Aralık 2018-Ocak 2019 sayısında Aleph Zero & Rosenbaum tasarımı, 2018 RIBA Uluslararası Mimarlık Ödüllü Çocuk Köyü, Erkal Mimarlık tasarımı Çankaya Üniversitesi Spor Merkezi, XL Architecture+Engineering tasarımı İrme Elektrik Genel Merkez Binası, KPMB Architects tasarımı Kellogg School’s Global Hub ve Tekeli-Sisa Mimarlık tasarımı Sabiha Gökçen Havalimanı Terminali Ek Binası projelerine yer veriliyor.

Derginin bu sayısında, Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından Charles Jencks Ödülü’ne layık görülen Elemental Mimarlık Stüdyosu’nun kurucusu Şilili Mimar Alejandro Aravena’nın bugüne kadar yarattığı işlere retrospektif bir bakış Elemental Pratiğinin Anahtarı: Kullanıcı Katılımı başlıklı Dosya’da ele alınıyor.

Dergide ayrıca Tabanlıoğlu Mimarlık ve Mimarlar+Han Tümertekin ofislerinin farklı coğrafyalar, farklı kimlikler ve aidiyetler içinde tasarladıkları yapıları Akbank Sanat’ta düzenlenen “ÖTE/DE/Kİ MİMARLIK” sergisiyle ele alan Küratör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Sergi Danışmanı Luca Molinari ile yazarlarımızdan Erhan Acar’ın yaptığı röportajı; “Binalar yeterli değil” temasıyla gerçekleştirilen Tiflis Mimarlık Bienali’ne dair yazarımız Besray Köker’in izlenimlerini ve Sakarya Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Emre Demirtaş, Aslı Aldemir ve Serefnaz Akyaman’ın kaleme aldığı kenti oluşturan mikro-makro ilişkileri gündelik hayat bağlamında düşünmeyi ve bunu sinema alanının bilgisiyle harmanlamayı sorgulayan Sinematografik Makine Kent başlıklı makaleyi bulabilirsiniz.

Son sayıyı satın almak için tıklayınız…