Son Sayı

YAPI 489

YAPI Dergisi’nin Ocak-Şubat 2024 sayısının kapağında Bilgin Mimari Tasarım imzalı Kalyon Karapınar GES Merkezi Kontrol Binası yer alıyor. Dergide Koichi Takada Architects tasarımı Solar Trees Market’e, Yalın Mimarlık imzalı Suluca Evi‘ne, Not Mimarlık tasarımı Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne ve ACARARCH imzalı Miboso Wellbeing‘e yer veriliyor.

“Süreksizliğin Güzelliği: Bir Uyarlanabilirlik Mimarisi” başlığı taşıyan Sharjah Mimarlık Trienali kapsamında sergilenen projeleri derlediğimiz seçki Dosya bölümünde yer alıyor. Dr. Y. Müh. (Mimar) Doğan Hasol’un Dünya Şehri İstanbul”, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in “Mimarlık Açık Hava Müzesi Olarak ODTÜ”, Doğan Tekeli’nin “Emin Onat İçin Mimar Değildi Denmesi Kabul Edilemez”, Prof. Dr. Şengül Öymen Gür’ün “Gölgesi Olmayan Adam…”, Prof. Dr. Mehmet Çubuk’un “Deprem Bölgesinin Geleceği, Uzun Erimde Planlanmalıdır”, Vedat Tokyay’ın “Suyun Kıyısında Mimarlık 1&2” ve Dr. Öğretim Üyesi Nezih Burak Bican’ın kaleme aldığı “Kent Mimarı: Kopenhag’da Kuzeyli Bir Gelenek” başlıklı yazıları bu sayımızda bulabilirsiniz. Ervin Garip ve S. Banu Garip tasarımı Haliç Kıyısında Bir Katalizör: Haliç Spor Odağı’nı “Bir Proje” bölümünde inceleyebilirsiniz.

Derginin bu sayısında; Y. Mimar Ayşe Ezel Caferoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Sedef Özçelik’in yazdığı “Yer ve Genius Loci Kavramları Bağlamında Mimarın Tasarımdaki Rolü: Yahşibey, İzmir”; yüksek lisans öğrencisi Sinem Sicimoğlu Gengeç ve Dr. Öğr. Üyesi Sema Serim’in kaleme aldığı “Mimari Forma Hesaplamalı Yaklaşım”; doktora öğrencisi Zehra Çetinkaya Erol ve Prof. Dr. Ayşen Ciravoğlu’nun kaleme aldığı “Kentsel Katılımda Teknoloji: E-Katılım Platformları” başlıklı makaleler yer alıyor.

Deniz Dokgöz bu sayıya özel illüstrasyonu ile “Arkikatür” bölümünde sizlerle buluşuyor.

Keyifli okumalar dileriz…

Son sayıyı sipariş vermek için tıklayınız