YAPI Dergisi Makale Gönderim Koşulları

Konu ve İçerik: 

YAPI Dergisi‘nde yayımlanan yazılar Çevre-Şehircilik-Bölgesel Planlama; Mimari Tasarım, Mimarlık Kuramı/Mimarlık Tarihi, Restorasyon; Peyzaj; Teknoloji/Malzeme/Detay; İç Mimarlık; Endüstriyel Tasarım; Plastik Sanatlar ve ilişkili alanlarda okuyucuların geneline seslenecek türden yazılardır.

Uzunluk:

Yukarıda belirtilen konu başlıklarında hazırlanan yazıların 2500-3000 kelime dolayında olması; kaynakça ve notlarıyla birlikte 3000-3500 kelimeyi; yazının ana başlığının da üç kelimeyi aşmaması istenmektedir. Yazının uzun başlığının da belirtilmesi isteniyorsa giriş bölümünde yer verilebilir.

Özet: 

Yazıya 250-300 kelimelik Türkçe ve İngilizce özet eklenecektir.

Görsel Malzeme:

Yazıyla ilgili görsellerin ve grafiklerin iyi kalitede (taramadan kaynaklanan doku vb olmaması), yüksek çözünürlükte (en az 300 dpi çözünürlükte) ve tiff formatında olması gerekir. Düşük çözünürlükte ve iyi kalitede ulaştırılmayan görseller değerlendirilemeyecektir. Yazıyı ve yüksek çözünürlüklü görsel malzemeyi wetransferle editor@yapidergisi.com ya da ysener@yapidergisi.com adresine gönderebilirsiniz. E-postaya ekleyerek gönderdiğiniz makaleler elimize ulaşmayabilir.

Önemli Not:

Yayına gönderilen yazılı ve görsel malzemeler inceleme süreci ya da yayın süreci sonunda geri teslim edilmeyecektir. Yazı içinde geçen ve güncel Türkçe karşılıkları/eş anlamları bulunan kelimeler değiştirilebilir. Mimari terimler için Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü (Doğan Hasol) temel alınmaktadır.