Tas’ın Kilisesi

Yenileme Projesi
Garmendia Cordero Arquitectos, Tas Careaga

Tasarım Ekibi
Álvaro Cordero Iturregui, Carlos Garmendia Fernández, Tas Careaga

Proje Yeri
Sopuerta, İspanya

Tamamlanma Tarihi
2019

Toplam Proje Alanı
190 m²

Fotoğraflar
Carlos Garmendia Fernández

Garmendia Cordero Arquitectos ve işveren Tas Careaga iş birliğiyle bir konuta dönüştürülen kilisenin geçmişine saygı duyularak, günümüze ulaşan ve her biri ayrı bir hikaye anlatan unsurları korunmuş.

Bilbao yakınlarındaki Sopuerta kasabasında yer alan, 16. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen ve 18. yüzyılın sonlarına doğru restorasyon geçiren küçük bir Rönesans kilisesi, Garmendia Cordero Arquitectos tarafından, aynı zamanda işveren olan Tas Careaga iş birliğiyle bir konuta dönüştürülmüş.

Bir harabeye dönen ve birçok yapısal hasar bulunduran kiliseye mümkün olan en hassas şekilde ve ancak başka bir alternatif söz konusu olmadığında müdahele edilmiş. Ek yapı, harabenin içindeki yabancı unsur olarak ele alınmış. Tasarım stratejisi dahilinde halihazırda var olana saygı duyulmuş, yapının geçmişiyle bilinçli olarak yüzleşilmiş ve her biri bir hikaye anlatan unsurları korunmuş.

Alışılmışın dışındaki bu dönüşüm projesi, tarihe saygı duyarak çağdaş eklerle konuta bir buluşma yeri kimliği yüklüyor ve konut mimarisini sosyalleştiriyor.