Rajasthan Okulu

Mimari Tasarım
Sanjay Puri Architects

Tasarım Ekibi
Ishveen Bhasin, Ankush Malde, Pooja Prajapati

Proje Yeri
Rajasthan, Hindistan

İşveren
Shree Cement Ltd.

Arsa Alanı
17.600 m²

Proje Alanı
8.600 m²

Fotoğraflar
Dinesh Mehta

Hint köylerinin ve eski şehirlerinin organik karakterini yansıtan Rajasthan Okulu, hem pasif hem de aktif iklimlendirme sistemleriyle bölgenin iklimine bir cevap oluşturuyor.

Yıl boyunca 35° C’yi aşan sıcaklıklarla maruz kalan bir bölgede yer alan Rajasyhan Okulu’nda sınıfların her biri, dolaylı güneş ışığı elde etmek için kuzeye yönelmiş. Açılı dikey duvarlar bir güneş kırıcı gibi çalışıyor.

Arsanın güneyinde konumlandırılan oditoryum, ilkokul ve yönetim mekanları; ortaokul, kütüphane ve kafeyi içeren kuzey bölümüne geniş ve korunaklı bir avluyla bağlanıyor. Bu avlu ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin ortak kullanımına yönelik tasarlanan ve iletişimi teşvik eden oyun alanlarını içeriyor. Avludaki güneş kırıcılar güneşin hareketiyle gün boyunca farklı gölge desenleri oluşturuyor.

Okul arsanın kuzeyinde çok amaçlı bir oyun alanı ve atletizm parkuruna açılıyor ve tüm öğrenim mekanları açık-yarı açık alanlarla ilişki kuruyor.

Sürdürülebilir çözümlerin tercih edildiği tasarımda tüm elektrik enerjisi gereksinimi, yakındaki bir çimento tesisinin artık enerjisinden elde ediliyor. Kullanılan su geri dönüştürülerek tekrar kullanılabiliyor.

Yapının formu, okulun her açısından farklı bir karakter sergiliyor ve çeşitli perspektifler sunuyor.