The Financial Park

Mimari Tasarım
Helen & Hard Architects, SAAHA

Proje Yeri
Bjerksted, Norveç

Tasarım Ekibi
Siv Helene Stangeland, Reinhard Kropf, Peter Feltendal, Njål Undheim, Guillermo Ramirez, Mariana Calvete, Håvard Auklend, Thor Olav Solbjør, Adnan Harambasic, Aasmund Vinje, Zsuzsanna Tolnai, Florian Müller

İşveren
Sparebank 1, SR-Bank

Yüklenici
Veidekke Entreprenør AS

Strüktür Mühendisliği
Hermann Blumer (Creation Holz), Degree of Freedom

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
22.500 m²

Fotoğraflar
Sindre Ellingsen

Helen&Hard Architects ve SAAHA iş birliğiyle tasarlanan SR-Bank’ın yeni genel merkezi The Financial Park, Avrupa’nın en büyük ahşap konstrüksiyon ofis binalarından biri olarak ahşabın strüktürel kullanımına başarılı ve modern bir örnek oluşturuyor.

Norveç’in Stavanger kentinde yer alan SR-Bank’ın merkez ofisi The Financial Park, sadece kullanıcıları değil, çevre sakinleri de dikkate alınarak tasarlanmış. Yapı kente doğru açılıyor ve çevresi ile cömert bir görsel ilişki kuruyor. Girişte yer alan küçük bir park, geleneksel küçük ölçekli ahşap konutlar ile yapı arasında bir eşik oluşturuyor. Bina, caddeye bakan cepheleriyle daha kentsel bir karakter sergiliyor. Bu uzun cepheler cadde boyunca yükselip, kaldırıma taşarak bir otobüs durağına ev sahipliği yapan korunaklı bir yaya yolu tanımlıyor.

Ofis işlevine hizmet eden iç mekanlar, üstten ışık alan bir atriyum etrafında konumlanmış. Bu çalışma mekanlarıyla canlı atriyum arasında kalan dinlenme ve informel toplantı bölümleri tampon bölge görevi görüyor.

Bulunduğu arsanın şekliyle ilişkili olarak keskin bir üçgen plana sahip yapının dikey cam güneş kırıcıları, bu keskinliği pekiştiriyor. Bunun aksine, atriyum ve merdivenler organik formlardan oluşuyor.

Tasarımın ilk aşamalarından itibaren amaç, ahşap ile özgün mekansal ve estetik bir deneyim sunmak olmuş. Gerek deneyimsel gerekse ekolojik nitelikleri itibarıyla ana strüktür malzemesi olarak ahşap tercih edilmiş. 5,4 metrelik yapısal grid, yer yer farklılaşarak esnek alt bölümleri meydana getirmiş. Yapının zemin üstünde yer alan 13.200 m²’lik bölümü tamamen ahşap konstrüksiyondan oluşurken, 9.000 m²’lik bodrum katları betonarme perdelerle çevreleniyor.

Zemin kat sütunları ve kirişlerinde konsol nedeniyle kayın ağacından üretilmiş lamine ahşap, yapının geri kalanında ise ladin ağacından, tutkallı veya çapraz lamine ahşap kullanılmış. Zeminler içinse CLT (çapraz lamine ahşap) döşemeler tercih edilmiş. Görünür kolon-kiriş bağlantıları ve merdivenlerin organik formlu limon kirişleri ahşabın modern ve estetik görünümünü sunarken, yapıda kullanılan farklı tür ahşap malzemeler bütünsel bir mimari üslup teşkil ediyor.