2021’in En Çok İlgi Çeken Projeleri

Geride bıraktığımız 2021 yılı içerisinde, YAPI Dergisi’nin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmış projelerden en çok ilgi çekenleri derledik.

Seven Lives

Mimari Tasarım: Anna & Eugeni Bach 
Proje Yeri: Barselona, İspanya
Fotoğraflar: Eugeni Bach

Anna & Eugeni Bach, bulunduğu bölgenin karakteristik özelliklerini taşıyan bir kentsel çevrede yer alan Seven Lives projesinde, mahallenin mevcut karakterini korurken çağdaş bir perspektif sunuyor.

Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi

Mimari Tasarım: Yalın Mimarlık
Proje Yeri: Üzülmez, Zonguldak
Fotoğraflar: Egemen Karakaya

Yalın Mimarlık, Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi projesiyle, ziyaretçileri 3 milyon yaşında bir mağarayla doğrudan temas etme fikrine duygusal olarak hazırlayabilecek mekansal altyapıyı sunuyor.

Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu

Mimari Tasarım: Uygur Mimarlık
Proje Yeri: Altındağ, Ankara
Fotoğraflar: Cemal Emden

Uygur Mimarlık tarafından tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu, 29 senelik sıradışı hikayesinin ardından, kültürel mekanın kent ile olan ilişkisinin çağdaş bir yorumu olarak Ankara’da kullanıma açıldı.

Polonya Köyleri Şehitliği Mozolesi

Mimari Tasarım: Nizio Design International
Proje Yeri: Suchedniów, Polonya
Fotoğraflar: Marcin Czechowicz

Nizio Design International tarafından tasarlanan Polonya Köyleri Şehitliği Mozolesi’nin formu, II. Dünya Savaşı’nın yıkım ve imha sürecini yansıtıyor.

Bodø Belediye Binası

Mimari Tasarım: Atelier Lorentzen Langkilde
Proje Yeri: Bodø, Norveç
Fotoğraflar: Adam Mørk

Atelier Lorentzen Langkilde tarafından tasarlanan Bodø Belediye Binası projesinde,  mevcut iki kamu yapısı ile ek yapı, merkezi bir atriyum etrafında, dairesel bir akış ve esnek plan çözümleriyle birbirine bağlanmış.

Gökçeada DC Evi

Mimari Tasarım: Dafni Mimarlık
Proje Yeri: Gökçeada, Çanakkale
Fotoğraflar: Imbroz Photography

Dafni Mimarlık imzası taşıyan Gökçeada DC Evi restorasyon projesinde, ev ve müştemilatın plan şemaları ve işlevlerine ait özellikleri korunarak yapılar günümüz ihtiyaçları çerçevesinde bir tasarım anlayışıyla ele alınmış.

Kunskapshuset

Mimari Tasarım: Liljewall
Proje Yeri: Gällivare, İsveç
Fotoğraflar: Anders Bobert

Liljewall tarafından, maden ve doğal öğelerin konturlarından ilham alınarak tasarlanan Kunskapshuset, cephesiyle bulunduğu şehrin zanaat kültürünü yansıtırken strüktürüne entegre olmuş özel üretim sanat eserleriyle Sami sanatına referans veriyor.

Bornova Yarı Olimpik Havuz

Mimari Tasarım: Not Mimarlık
Proje Yeri: Bornova, İzmir
Fotoğraflar: ZM YASA

Not Mimarlık tasarımı Bornova Yarı Olimpik Havuz, atık bir malzeme olan cam kayalarla biçimlenmiş gabion kabuğu sayesinde ışık-gölge oyunları yaratarak yapıdaki deneyimi eşsizleştiriyor.

Küppersmühle Müzesi (MKM) Ek Binası

Mimari Tasarım: Herzog de Meuron
Proje Yeri: Duisburg, Almanya
Fotoğraflar: Simon Menges

Herzog de Meuron imzasıyla tasarlanan Küppersmühle Müzesi (MKM) Ek Binası; kütle, yükseklik ve malzeme olarak tarihi tuğla binalarla bir bütün oluşturuyor ve mevcut kompleksi görsel olarak tamamlıyor.

La Casa Del Sapo

Mimari Tasarım: Espacio 18 Arquitectura
Proje Yeri: Oaxaca, Meksika
Fotoğraflar: Onnis Luque

Espacio 18 Arquitectura tarafından tasarlanan La Casa del Sapo; biri güneşin doğuşu, diğeri ise batışına yönelen iki kütle ve aralarında kalan esnek bir açık mekandan oluşuyor.

Forest Valley Kaplıca Merkezi

Mimari Tasarım: B.L.U.E. Architecture Studio
Proje Yeri: Chengde, Çin
Fotoğraflar: Xia Zhi

B.L.U.E Architecture Studio tarafından tasarlanan Forest Valley Kaplıca Merkezi, hem formu hem de malzemeleriyle bölgenin doğal unsurlarına referans verirken doğa-birey ilişkisini merkeze alan mekansal deneyimler sunuyor.

Galata Apartmanı

Mimari Tasarım: WE’re
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Fotoğraflar: Altkat Photography

Tarihi dokunun içinde yer alan, WE’re tasarımı Galata Apartmanı, yakın çevredeki renk ve malzeme kullanımı ile uyumlu fakat çağdaş ve özgün bir cephe karakterine sahip.

Trendyol Kampüs

Mimari Tasarım: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Fotoğraflar: Cemal Emden

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık imzasıyla tasarlanan Trendyol Kampüs’ün omurgasını, çalışma alanlarının derinlemesine algılanabildiği, maksimum optik ilişkinin kurulabildiği bir sirkülasyon elemanı oluşturuyor.

1507 Clos Pachem Şarap İmalathanesi

Mimari Tasarım: HARQUITECTES
Proje Yeri: Tarragona, İspanya
Fotoğraflar: Jesús Granada

HARQUITECTES tasarımı 1507 Clos Pachem Şarap İmalathanesi’nin cephesi yapılı çevreye referans verirken iç mekan kurgusu özgün mekansal deneyimler sunuyor.

Voyage Torba Oteli

Mimari Tasarım: Baraka Mimarlık
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Fotoğraflar: Orhun Ülgen / Voyage

Baraka Mimarlık, Voyage Torba Oteli projesinde doku ve oluşmuş çevre ile asgari uzlaşı noktasında buluşmayı hedeflemiş ve bu uzlaşının ipuçlarını, kitlesel tüketim alışkanlıklarına göre şekillenmiş otel şemalarından uzak durarak “yer/yerellik”te aramış.

Majara Konutları

Mimari Tasarım: ZAV Architects
Proje Yeri: Hürmüz Adası, İran
Fotoğraflar: Soroush Majidi, Tahmineh Monzavi

ZAV Architects tarafından tasarlanan ve Hürmüz adasının farklı renkteki toprak, kum, çakıl ve taşların şekillendirdiği topoğrafyasına referans veren Majara Konutları, Nader Khalili’nin yenilikçi ve basit tekniği “superadobe” ile inşa edilmiş çok sayıda küçük ölçekli kubbeden oluşuyor.

U Evi

Mimari Tasarım: ZAV Architects
Proje Yeri: Ula, Muğla
Fotoğraflar: İbrahim Özbunar

URAStudio tarafından, holistik bir tasarım felsefesiyle tasarlanan U Evi, insan-mekan ilişkisini yücelten, modern bir vernaküler mimari örneği.

Cana Guesthouse

Mimari Tasarım: Carl Gerges Architects
Proje Yeri: Bhamdoun, Lübnan
Fotoğraflar: Carl Gerges Architects

Carl Gerges Architects tarafından tasarlanan ve Lübnan’ın Bhamdoun kasabasındaki bin yıllık kaya oluşumlarının içine inşa edilen Cana Guesthouse, ziyaretçilerine fiziksel ve zihinsel bir inziva imkanı sunuyor.

Peliva Nature & Suites

Mimari Tasarım: G2lab Giannis & Giorgos Efthymiadis 
Proje Yeri: Pelion, Yunanistan 
Fotoğraflar: Dimitris Spyrou

Peliva Nature & Suites’in doğayı odağa alan tasarımının temel bileşenleri doğal yüzeyler, net çizgiler ve toprak tonları.

Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi

Mimari Tasarım: 9016 Mimarlık
Proje Yeri: Beylikdüzü, İstanbul
Fotoğraflar: Yerçekim Mimari Fotoğraf

9016 Mimarlık’ın Alevi inancının “bir araya getirici” değerleri göz önüne alarak tasarladığı Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi’nde, dinin sembolik bir temsilden uzak olan mütevazi yanı, sosyal bir program eşliğinde başarıyla vurgulanmış.