Trendyol Kampüs

Mimari Tasarım
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

Tasarım Ekibi
Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar, Emre Cestel, Quentin Gaucher, Gizem Şahin, Benan Bal, Kübra Göç, Zeynep Eğilmez, Arın Tanrıkulu, Romain Cadoux, Fatih Kariptaş, Umut Atlı, Aslı Germirli, Natali Koçyan Gazeroğlu, Özge Üstündağ, Duygu Uzunalı, Dilara Demiralp, Cansın Yılmaz, Ezgi Mete, Elif Özüçağlıyan, Katharina Thomas, Hilal Kurt, İlknur Güngör

İşveren

Trendyol

Proje Yönetimi
SPM Proje Yönetimi

Ana Yüklenici
Sistema Teknolojik Yapı

Mekanik Alt Yüklenici
Gresis Enerji ve Mühendislik

Elektrik Alt Yüklenici

Akser Elektrik

Statik Proje
Modern Mühendislik

Mekanik Proje
Gresis Enerji ve Mühendislik

Elektrik Projesi
Akser Elektrik

Spine Tower Statik Müellifi
Erdemli

Mekanik/Elektrik Danışman
Tasarım Proje

Aydınlatma Tasarımı
ON-OFF Aydınlatma Tasarımı

Akustik Danışman
Talayman Akustik

Peyzaj Tasarımı
Landworks

Grafik ve Yönlendirme Tasarımı
Pattu Mimarlık

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı

15.650 m2

Fotoğraflar
Cemal Emden

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık imzasıyla tasarlanan Trendyol Kampüs’ün omurgasını, çalışma alanlarının derinlemesine algılanabildiği, maksimum optik ilişkinin kurulabildiği bir sirkülasyon elemanı oluşturuyor.

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol, genç ve dinamik ekibine, takım çalışmasına uygun ve eşitlikçi bir çalışma ortamı sunuyor. Hız Trendyol için en önemli konu. Kampüste müdür, yardımcı, şef, direktör gibi özel odalar yer almıyor. Ekipler kendi içlerinde çalışıyor ancak farklı bölümler ile sürekli iletişim halindeler. Ekipler arasında etkileşimi sağlamak ise ekibin sürekli iletişimde kalmasını sağlamak ile mümkün. Bu veriler de tasarımın ana paradigmasını oluşturuyor.

Trendyol’un ofis olarak kullanmaya karar verdiği proje mekanı aslında bir gökdelenin altında mini bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış bir alan. Dolayısıyla proje, bir iç mimari düzenlemesinden çok yeniden işlevlendirme projesi olarak değerlendirilebilir.
İki bine yakın kişinin çalıştığı ve çalışan sayısının giderek arttığı bir ofisin giriş ve çıkış saatlerindeki sirkülasyon düşünüldüğünde ofisin kendi özel girişinin oluşturulmasına karar verilmiş. Girişe yönlendiren peyzaj düzenlemesi ve ofisin giriş lobisi Trendyol kimliğini ve değerlerini öne çıkaracak şekilde tasarlanmış.

Birbirleriyle sürekli iletişimde olan ve hıza önem veren Trendyol ekibi için 5 kata yayılacak olan ofisin sirkülasyonunu en verimli şekilde çözebilmek projenin önemli kriterlerinden biri olmuş. Bu nedenle bütün çalışma alanları, sirkülasyon süresini kısaltmak, asansör, merdiven holü gibi yerlerde kaybedilen zamanlardan tasarruf etmek amacıyla galeri içinde yapılan bir rampayla birbirine bağlanmış. Ofisin tüm çalışma alanlarının derinlemesine algılanabildiği, maksimum optik ilişkinin kurulabildiği bir sirkülasyon elemanı projenin omurgasını oluşturmuş. Boşluk içinde yapılan asma katlar, rampanın bir merdivenle son bulduğu sosyal alan ve kafe kullanımındaki platform da böylece göz önünde mekanlar olarak vurgulanmış. Aynı zamanda ofisin tüm katlarına hizmet edecek cam bir asansör, B1 katı ile zemin katı ve zemin kat ile birinci katı birbirine bağlayan merdivenler sirkülasyon sorununa cevap vermeye yönelik müdahaleler olmuş.

Farklı ekipleri birbiriyle bir araya getirmek için kullanılacak yemekhane, spor salonu, konferans salonları ve eğitim salonları en alt katta, B3’te konumlanmış. Marketing, Business gibi departmanların çalışma alanları ve ofisin tamamına hizmet edecek olan toplantı odaları B2 katında, Teknoloji ekibi ise B1 katında konumlandırılmış. B2 katında yer alan atrium mekanı ise tüm ofisin kalbi olacak şekilde sosyalleşme, dinlenme ve ortak çalışma alanı olarak düzenlenmiş.

Trendyol ekibinin çalışma şekli incelenerek ve büyüme hızları göz önünde bulundurularak ofisin en önemli mobilyası olan çalışma masaları, farklı çalışma şekillerine ve kişi sayısının artışına uygun esneklikte olacak bir mobilya ile çözülmeye çalışılmış. Mobilya tasarımındaki yaklaşım, birlikte çalışmaya imkan veren, esnek sayıda insanın çevresinde toplanabileceği ve sınırlı bir kişisel alan tarif etmeyen bir çalışma alanı tanımlaması olmuş. “Cumulus” adı verilen bu çalışma ünitesi, iki ucu kişisel dolaplarla (locker) orta hattı ise elektrik, data altyapısı ve kişisel eşya stoklamaya mümkün bir yarık ile oluşmuş esnek formlu, çeperinde ayak bulundurmayan bir masa sistemi. Kısa süreli ortak çalışmalar için isteyenler bu masada çalışanların yanına oturabiliyor. Bu durumu engelleyen masa ayakları, fiziki engeller yok. Böylelikle aynı masayı 10 ya da 15 kişinin de kullanması mümkün. Yine bu çalışma masalarına özel olarak keçeden kişisel depolama üniteleri tasarlanmış.

B2 katındaki departmanlar Cumulus masasını kullanırken, bu ekiplerden farklı bir çalışma sistemine sahip olan Teknoloji bölümünde ise kendi çalışma sistemlerine göre (Kanban) özelleşmiş bir oturma düzeni uygulanmış. 8-10 kişilik gruplar halinde çalışan teknoloji ekipleri için U şeklinde oturma düzeni oluşturularak her bir ekibe özel raylı yazılabilir yüzey sistemleri, dinlenme alanları ve kısa toplanma alanları kurgulanmış. B1 ve B2 katlarında bu projeye ve çalışma gruplarına özel olarak aydınlatma elemanları tasarlanmış.

Büyümeye devam eden AR-GE ekibinin ve FL ekibinin yer alacağı zemin ve birinci katlarda projenin şantiyesi hala devam ediyor.