Polonya Köyleri Şehitliği Mozolesi

Mimari Tasarım
Nizio Design International

Tasarım Ekibi
Mirosław Nizio, Bartłomiej Terlikowski

Proje Yeri
Suchedniów, Polonya

İşveren
Kielce Countryside Museum

Peyzaj Tasarımı
Agnieszka Michalska

Tamamlanma Tarihi
Nisan 2021

Toplam İnşaat Alanı
2,155 m2

Fotoğraflar
Marcin Czechowicz

Nizio Design International tarafından tasarlanan Polonya Köyleri Şehitliği Mozolesi’nin formu, II. Dünya Savaşı’nın yıkım ve imha sürecini yansıtıyor.

Polonya Köyleri Şehitliği Mozolesi, 1943’te II. Dünya Savaşı sırasında Michniów’da ve diğer Polonya köylerinde gerçekleşen barışın sembolü niteliğinde bir mimari anıt. Mozole, projenin başlangıcından yaklaşık 13 yıl sonra, 12 Temmuz 2021’de, Polonya Köyleri Mücadele ve Şehitlik Günü’nde ziyarete açılmış.

Mirosław Nizio liderliğindeki tasarım ekibi, Michniów’daki Polonya Köyleri Şehitliği Mozolesi projesiyle 2009 yılında düzenlenen yarışmanın galibi olmuş.

Müze, bir bütün olarak 16.000 m2’den fazla bir alanı kaplıyor. Binanın formu; heykelsi bir etki ve mimari ile tarihi anlatıyı birleştirme arzusu ile ortaya çıkmış. Mozolenin gövdesi 11 bölümden oluşuyor. Ziyaretçiler, yapıya beş kapalı bölümden giriyor. Yapının bölümleri gittikçe deforme oluyor ve yarıklar aracılığıyla doğaya, gökyüzüne ve manzaraya açılıyor. Işık, bu yarıklardan binanın içine ulaşıyor. Mimari ve skenografik detaylar, duyusal deneyimi yoğunlaştırmak üzere tasarlanmış.

Kalıcı sergisi yaklaşık 1.700 m2’lik bir alanı kaplayan mozolede ziyaretçiler, yapının sıralı bölümlerinden geçerken kömürleşmiş kalıntılarla karşılaşıyor. İç mekanda hakim olan beton, çevre köylerdeki eski kulübe ve ahırlardan edinilen ahşap ve çelik; yaratılan atmosferi pekiştiriyor. Ziyaretçi, aynı zamanda, çeliğin ve yanmış ahşabın rahatsız edici kokusunu hissedebiliyor.