Küppersmühle Müzesi (MKM) Ek Binası

Mimari Tasarım
Herzog de Meuron

Tasarım Ekibi
Roland Schreiber, Mikolaj Bazaczek, Juliane Brantner, Teodor-Octavian Cuciureanu, Florian Hartmann, Sebastian Hefti, Māra Igaune, Susanne Kozlowski, Hannah Reusser, Daniel Schürer

Yüklenici
Diete + Siepmann Ingenieur GmbH

Mühendislik
Drees & Sommer Advanced Building Systems

Peyzaj Tasarımı
Vogt Landschaftsarchitekten AG

Yangın Danışmanı
HHP Berlin

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
5.000 m2

Fotoğrafçı
Simon Menges

Herzog de Meuron imzasıyla tasarlanan Küppersmühle Müzesi (MKM) Ek Binası; kütle, yükseklik ve malzeme olarak tarihi tuğla binalarla bir bütün oluşturuyor ve mevcut kompleksi görsel olarak tamamlıyor.

Küppersmühle Müzesi (MKM), Duisburg İç Limanı’ın çekici bir kentsel odağa dönüştürülmesi hedefinin ilk adımı olarak, Herzog de Meuron tarafından 1999’da projelendirilmiş.

Küppersmühle Müzesi’nin arsasına ilk olarak 1860 yılında bir tahıl değirmeni inşa edilmiş. 1908’de eski binaların yerini, şimdiki müzeye ev sahipliği yapan üç parçalı yapı almış. Tesise 1912’de bacalı bir kazan dairesi, 1930’larda ise çelik silolar eklenmiş. Değirmen tesisi, 1972’de kapanmış.

2008’de ise koleksiyonu barındıracak bir ek yapının, siloların üzerinde konumlandırılmasına karar verilmiş. Çeşitli sebeplerle bu projenin gerçekleştirilememesinin ve kompleksin el değiştirmesinin ardından ek yapıyı tasarlaması için alanı yakından tanıyan Herzog de Meuron görevlendirilmiş. Bunun üzerine tasarım ekibi, ek yapıyı siloların üzerine değil, rıhtım boyunca uzanan mevcut yapıların yanına inşa etmeyi önermiş.

Ek yapı; kütle, yükseklik ve malzeme olarak tarihi tuğla binalarla bir bütün oluşturacak ve mevcut kompleksi görsel olarak tamamlayacak şekilde tasarlanmış. Rıhtım boyunca uzanan binaların devamıymış gibi görünen ek yapının her zaman oradaymış gibi algılanması hedeflenmiş. Yeni yapı, sırasıyla 33.5, 30.5 ve 27.5 metre yüksekliğinde üç bölümden oluşuyor. İki bölüm, sergi alanlarını içerirken üçüncü bölüm sirkülasyon ve servis alanlarını barındırıyor. Öte yandan, ek yapı, köprüler aracılığıyla mevcut sergi alanlarına doğrudan bağlanarak müze genelinde kesintisiz ziyaretçi erişimini sağlıyor.

Yeni sergi alanları, 19. ve 20. yüzyıldan kalma tipik bir endüstriyel tesisinin karakterini yansıtıyor. Mevcut galerilerde olduğu gibi, yeni yapının pencereleri de bölgenin çarpıcı manzaralarını ve mevcut yapıların tuğla dokusunu ziyaretçilerine sunuyor.

1999’dan beri Küppersmühle, Stiftung für Kunst und Kultur e.V. bünyesinde faaliyet sürdüren bir sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. MKM Küppersmühle Müzesi, 2.500 m2‘lik sergi alanında, savaş sonrası Alman sanatının en kapsamlı koleksiyonlarından biri olan Ströher Koleksiyonu’ndan bir eser seçkisini sunuyor. Odak noktası resim olan koleksiyonda heykeller ve fotoğraflar da yer alıyor.