Cana Guesthouse

Mimari Tasarım
Carl Gerges Architects

Proje Yeri
Bhamdoun, Lübnan

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
250 m²

Fotoğraflar
Carl Gerges Architects

Carl Gerges Architects tarafından tasarlanan ve Lübnan’ın Bhamdoun kasabasındaki bin yıllık kaya oluşumlarının içine inşa edilen “Cana Guesthouse”, ziyaretçilerine fiziksel ve zihinsel bir inziva imkanı sunuyor.

Cana Guesthouse, Lübnan’ın Bhamdoun kasabasında, Fenike mezarlarının da bulunduğu kayalık bir alanda yer alıyor. Bir oturma odası, mutfak, yatak odası ve gizli bir şarap mahzenini barındıran ve bir mağarayı andıran monolit taş yapının içine girildiğinde bol güneş ışığı ile karşılaşılıyor.

Kayaların oyulmasıyla elde edilmiş kemerli şarap mahzeni, dairesel bir tavan penceresi ile aydınlatılmış ve doğal bir atmosfer yaratılmış. Devasa kayalıkların dibinde, gözlerden uzak bir bölgede yer verilen yuvarlak bir ateş çukuruyla, alevlerin kayalara ve dağlara karşı dramatik bir figür oluşturması ve etkileyici atmosfere sahip gece etkinliklerini mümkün kılması hedeflenmiş.

Uçsuz bucaksız gökyüzü altında bulunan “Cana Guesthouse”un, kasvetli ama aynı zamanda hoş ve sıcak bir sığınak görevi görerek, ziyaretçilerini fiziksel ve zihinsel bir inzivaya teşvik etmesi amaçlanmış.