Peliva Nature & Suites

Mimari Tasarım
G2lab Giannis & Giorgos Efthymiadis 

Proje Yeri
Pelion, Yunanistan 

Tamamlanma Tarihi
2020

Fotoğraflar
Dimitris Spyrou

Video
Peliva

Peliva Nature & Suites’in doğayı odağa alan tasarımının temel bileşenleri doğal yüzeyler, net çizgiler ve toprak tonları…

Pelion’un güneyinde, Pagasit Körfezi’nin eşsiz manzarasına sahip eski bir zeytinliğin yakınında yer alan Peliva Nature & Suites, günlük hayattan kaçarak dinlenmek için elverişli mekanlar sunuyor. Doğal manzaraya, saflığa, gerçekliğe vurgu yapan, doğayı odağına alan sade tasarım, misafirlere otantik bir deneyim sunan sıcak bir atmosfer yaratıyor.

Arka girişteki merdivenden, taş ve betondan üretilmiş iki duvar arasından batma hissiyle inen ziyaretçiler, aniden bir zeytinlik ve etkileyici manzara ile karşılaşıyor. İki kütle arasında kalan bu merkezi mekan, kamusal ve özel alanlar arasında işlevsel ve estetik bir bağlantı görevi görüyor.

Bölgedeki taşlarla inşa edilen duvarlar, ahşap pergolalar, kamıştan üretilen saçaklar, rattan mobilyalar; peyzaj ve su öğeleriyle birlikte doğal ve modern bir deneyim sunuyor. Üç süit, benzer malzemelerle tasarlanmış olsa da her biri kendi kimliğini yansıtıyor. Doğal yüzeyler, net çizgiler ve toprak tonları, temel tasarım bileşenleri. Farklı işlevlere hizmet eden kamusal alanlar, güneşten korunuyor ancak manzara ve doğayla bütünleşiyor.