Forest Valley Kaplıca Merkezi

Mimari Tasarım
B.L.U.E. Architecture Studio

Tasarım Ekibi
ShuHei Aoyama, Yoko Fujii, Huiyong Yang, Jiaxi Li, Baiyi Chen, Lingxi Gu, Huiyi Wu

İşveren
SD Harvest Land Group  Co, Ltd.

Proje Yeri
Cheng De City, China

Uygulama Projesi
China Institute of Building Standard Design & Research Co, Ltd.

Proje Tarihi
2017

Tamamlanma Tarihi
2019

Toplam İnşaat Alanı
1.560 m²

Fotoğraflar
Xia Zhi

B.L.U.E Architecture Studio tarafından tasarlanan Forest Valley Kaplıca Merkezi, hem formu hem de malzemeleriyle bölgenin doğal unsurlarına referans verirken doğa-birey ilişkisini merkeze alan mekansal deneyimler sunuyor.

Ormanlık bir araziye yerleşen Forest Valley Kaplıca Merkezi, Çin’in Chengde şehrinin kuzeyinde yer alan ve kaplıcaların kaynağını oluşturan volkanik patlamalara sahne olan Rehe Vadisi’nde bulunuyor.

Vadideki mevcut kaplıcaların çoğu bölge sakinlerine hizmet ederken, B. L. U. E. Architecture Studio, daha geniş kullanıcı kitlesine hitap eden bir kaplıca deneyimi peşine düşmüş. Tüm alanı dolaştıktan sonra, derin vadinin ortasında yer alan bu noktada karar kılan proje ekibi, arazinin dağlarla çevrili ve dingin doğasından etkilenmiş. Doğanın sakinliğinin yanı sıra, sık sık değişen atmosferi, sıcaklığın sürekli değişmesi, bazı yerlerde su, bazı yerlerde ise kuş sesi duyulması gibi faktörler, doğal unsurların özgür deneyimini baz alan tasarım konseptini oluşturmuş. Bu sebeple tasarım ekibi, yükselen dikey kulelerin ve yatay şeffaf cam kutuların kombinasyonu ile dağ silsilesi formunu simüle etmeye çalışmış. İki büyük alan olarak kaplıcalar ve bitkiler birbiriyle vadinin organik şekline benzer mekansal bir ilişki kurmuş.

Toplamda farklı yükseklik ve açılarda sekiz kuleden oluşan projede, birinci katlar kaplıca havuzlarına, ikinci katlar spa, havuz ve dinlenme alanlarına ayrılırken, üst katlar servis alanlarına hizmet ediyor. Kulelerin dışındaki alanda cam kutularla sarılmış açık peyzaj bulunurken, sekiz kule birinci ve ikinci katta yürüyüş alanları ve koridorlar ile birbirine bağlanmış. Bu koridorlar ormanda yürüyüş hissini yaratmayı amaçlayan dolaşım alanlarını oluştururken, koridorların etrafında konumlandırılan dinlenme alanı, servis mekanları ile yürüyüş deneyimi zenginleştirilmiş.

Bölgenin tarihine atıfta bulunmak ve doğanın enerjisini ifade etmek için cephe malzemesi olarak kullanılan volkanik doğal taş, çevredeki bitki örtüsünün katmanlaşmasına referans verilerek uygulanmış. İç mekanda ise bambu, ahşap ve taş malzemelerden yana olan seçim, kaplıca deneyiminin ritüel hissini güçlendiriyor. Forest Valley Kaplıca Merkezi, hem dinlendirici deneyimlerin, hem de doğa-birey ilişkisinin giderek önem kazandığı hızlı tempolu kent yaşamında, modern çağın kullanıcılarına doğa ile karşılaşma ve etkileşim kurma için bir yer ve fırsat sunuyor.