Galata Apartmanı

Mimari Tasarım
WE’re

Tasarım Ekibi
Burak Yardımcı, Ali Önalp, Burak Koç, Hüseyin Kadıoğlu, Merve Şimşek

Proje Yeri

Beyoğlu, İstanbul

İşveren
Semih Şimşek & Ercan Kanber

Ana Yüklenici
Tebdil-i Mekan Mimarlık (İnce inşaat)
Neska Mimarlık (Kaba inşaat)

Proje Yöneticisi
Burak Yardımcı

Danışman
Özgür Koç

İç Mekan ve Uygulama Projesi
WE’re

Statik Projesi
Neska Mimarlık & Doruk Mühendislik

Mekanik Projesi
Bera Mühendislik & Tebdil-i Mekan Mimarlık

Elektrik Projesi
Yılmazlar Mühendislik & Tebdil-i Mekan Mimarlık

Tamamlanma Tarihi
2019

Toplam İnşaat Alanı
365 m²

Fotoğraflar
Altkat Photography

Tarihi dokunun içinde yer alan, WE’re tasarımı Galata Apartmanı, yakın çevredeki renk ve malzeme kullanımı ile uyumlu fakat çağdaş ve özgün bir cephe karakterine sahip.

Galata Apartmanı kentin en tarihi bölgelerinden biri olan Pera’da bulunuyor. Galata kulesine açılan sokaklardan biri olan Serdar-ı Ekrem’in diğer ucunda, bir bitiş yapısı olarak yer alıyor. Son yıllarda turizm ile işlevsel ve yapısal dönüşüm yaşayan bu sokak ağırlıklı olarak 1. dereceden tarihi yapıların bulunduğu bir alan.

Tüm yapı zemin kat ticaret alanı hariç, konut işlevi taşıyor ve 2 adet normal 1 adet dubleks daireden oluşuyor. Yapı 71 m²’lik görece küçük sayılabilecek bir proje alanına sahip. Tarihi dokunun içinde, yakın çevredeki ton ve malzeme kullanımı ile uyumlu fakat karakteristik olarak çağdaş ve özgün bir cephe yaratma yaklaşımı, tasarımın ana çıkış noktası olmuş. Bu bağlamda, ara sokakta bulunmasından ötürü kısıtlı gün ışığına sahip bu alanda, maksimum gün ışığı alabilecek ama aynı zamanda bir konut yapısında bulunması gereken mahremiyet ortamını da sağlayabilecek, katmanlı bir cephe tasarımına gidilmiş. Farklı yoğunlukta ışık geçirimine sahip cam, taş ve metal yüzeyler katmanlı olarak cephede konumlandırımış. Geçirimli metal ve taş yüzeyler tüm cephe boyunca hareketli paneller halinde ele alınmış ve kullanıcıların gün içindeki değişimine bırakılmış.