2020’nin En Çok İlgi Çeken Kitapları

2020’de en çok ilgi çeken 11 kitap…

Ankara’da Vakıf Bedesten ve Hanlar (15-20. yy)

Prof. Dr. Mehmet Tunçer’in “Ankara’da Vakıf Bedesten ve Hanlar (15-20. yy)” kitabı, Prof. Dr. Ömür Bakırer’in önsözüyle, Gazi Kitabevi Yayınları tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bauhaus_100+TR

20. yüzyılın ilk on yıllarında Weimar-Dessau-Berlin’de etkinlikleriyle tanınan, üç ayaklı modern tasarım-sanat-mimarlık eğitim kurumu Bauhaus’un Türkiye’de tasarım, sanat ve eğitim üzerindeki yansımaları, etkileri ve yarattığı dönüşümleri ele alan yazılardan oluşan “Bauhaus_100+TR”, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yayınları tarafından yayınlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Cam Mimarlığı

Paul Scheerbart’ın Bruno Taut’a adadığı “Cam Mimarlığı” adlı kitap, Arketon tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Genel Plan

Hermann Josef Stübben’in Genel Plan adlı kitabı, Alp Tümertekin ve Nihat Ülner çevirisiyle Janus Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kent Hakkı: Sosyal Adalet ve Kamusal Alan Mücadelesi

Don Mitchell’ın, tarihsel ve mekansal analizi ustaca harmanlayarak kamusal mekan üzerindeki dinamik mücadele biçimleri ile toplumsal hareketler arasındaki yaşamsal ilişkiyi irdelediği kitabı “Kent Hakkı: Sosyal Adalet ve Kamusal Alan Mücadelesi”, Aydın Çavdar’ın çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Le Corbusier Türkiye’de: İzmir Nazım Planı (1939-1949)

Le Corbusier’nin İzmir için yaptığı çalışmaya odaklanan bir gezici sergi kapsamında hazırlanan “Le Corbusier Türkiye’de: İzmir Nazım Planı (1939-1949)” adlı Fransızca kitabın gözden geçirilmiş ve geliştirilmiş Türkçe baskısı Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Mimar Sinan: Tarihsel ve Muhayyel

Uğur Tanyeli’nin kaleme aldığı “Mimar Sinan: Tarihsel ve Muhayyel” adlı kitap, Metis Yayınları tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Mülk, Mahal, İnsan: İstanbul’da Kentsel Dönüşüm

Asuman Türkün tarafından derlenen ve İstanbul’un Başıbüyük, Derbent, Aydınlı, Tarlabaşı, Tozkoparan, Ayazma ve Tepeüstü Mahallelerinde yapılan saha çalışmalarıyla mahallelerin sosyal yapılarını, demografisini, tarihini inceleyen “Mülk, Mahal, İnsan: İstanbul’da Kentsel Dönüşüm”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Off-Modern Mimarlık

Svetlana Boym’un kaleme aldığı “Off-Modern Mimarlık” başlıklı kitap, Cemal Yardımcı çevirisiyle Lemis Yayın tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Salonların Mimari ve Akustik Açıdan Tasarım Süreçleri

Doç. Dr. Mustafa Kavraz tarafından hazırlanan “Salonların Mimari ve Akustik Açıdan Tasarım Süreçleri” adlı kitap, Gece Kitaplığı tarafından yayınlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Scent of the Trace

Emre Arolat’ın, mimarlığın kendi sınırlarını nasıl aşabileceği, mimarlıkla toplum arasındaki etkileşimin tasavvuru, bağlamın ve özel çevrenin özgün yorumu gibi konuları sorguladığı kitabı “Scent of the Trace”, Aaron Betsky önsözüyle, ORO Editions tarafından yayımlandı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.