2020’nin En Çok İlgi Çeken Haberleri

Geride bıraktığımız 2020 yılı içerisinde, YAPI Dergisi’nin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmış haberlerden en çok ilgi çekenleri derledik.

2020 Pritzker Ödülü’nün Sahibi Belli Oldu

Grafton Architects’in kurucuları Yvonne Farrell ve Shelley McNamara, 2020 Pritzker Ödülü’ne layık görüldü.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

2020 / XVII. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu

2020 / XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Nişan Yaubyan “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, Reha Günay ve Mehmet Özdoğan “Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü”ne değer görülürken Vedat Dalokay ise “Anma Programı” için seçildi.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu Açıldı

Uygur Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Koro Çalışma Binaları, 28 yıllık tasarım ve inşa sürecinin ardından kullanıma açıldı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

David Adjaye, RIBA Gold Medal 2021’in Sahibi Oldu

2000 yılında kurduğu Adjaye Associates ile mobilyalardan büyük kamusal yapılara ve kent planlarına, farklı ölçeklerde tasarımlara imza atan David Adjaye, bu yılki RIBA Royal Gold Medal’a layık görüldü.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Hanif Kara: “Mimarlık ve mühendislik arasında kalan alan sınır değil, bir kesişimdir…”

Dünyaca ünlü mimarlarla çalıştığı projelerle birçok ödülün sahibi olan Strüktür Mühendisi ve İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü Onursal Üyesi Prof. Hanif Kara ile kariyeri, modern strüktür tasarımları ve mimarlık eğitimi hakkındaki düşünceleri üzerine sohbet ettik.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Taksim Meydanı, Salacak Kıyısı, Bakırköy Cumhuriyet Meydanı ve Kadıköy Meydanı Tasarımları Oylandı

İBB tarafından düzenlenen Taksim Meydanı, Salacak Kıyısı, Bakırköy Cumhuriyet Meydanı ve Kadıköy Meydanı Yarışmaları için yapılan halk oylaması sonucunda Şerif Süveydan ve ekibinin projesi (15), Mehmet Cemil Aktaş ve ekibinin projesi (42), Sacit Arda Karaatlı ve ekibinin projesi (12), Selahattin Tüysüz ve ekibinin projesi (26) en çok oyun sahibi oldu.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Venedik Mimarlık Bienali Mayıs 2021’e Ertelendi

Covid-19 salgını sebebiyle Ağustos’a ertelenen Venedik Mimarlık Bienali bir kere daha ertelendi ve bienalin yeni tarih aralığı 22 Mayıs-21 Kasım 2021 oldu.

Detaylı bilgi için tıklayınız.