2020’nin En Çok İlgi Çeken Dosya’ları

Geride bıraktığımız 2020 yılı içerisinde, YAPI Dergisi’nin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmış Dosya’lardan en çok ilgi çekenleri derledik.

3B Baskı ile Üretilen Yapılar

Son yıllarda mimarlık üretiminde önemli bir yer edinen ve çok kısa sürede yapı inşasına olanak sağlaması, iş gücünü azaltması ve sürdürülebilir sistemler sunması itibarıyla mimarlığın geleceğini biçimlendiren 3B baskı teknolojisiyle üretilmiş, farklı işlevlerde, güncel yapılar…

Dosyanın tamamı için tıklayınız.

Afetler ve Göçler Çağında Mimarlık

Savaş ve afet sonrası mimarlığın sosyal gereksinimleri de bir tasarım faktörü olarak çözümleyen örnekleri…

Dosyanın tamamı için tıklayınız.

İnşa Edilmemiş 6 İlginç Köprü Tasarımı

Dünya üzerinde inşa edilen pek çok köprünün yanı sıra hayata geçmemiş birçok ilginç köprü tasarımı bulunuyor. Arşivlerden hiç inşa edilmemiş 6 köprünün çizimlerine ulaşılarak nasıl görünecekleri gösterilmiş.

Dosyanın tamamı için tıklayınız.

Mimarlık Üretiminde “Katılımcı Süreçler”

Dünya genelinde, neo-liberal mimarlık pratikleriyle kentlerin salt yatırım sahası olarak algılandığı, mimarlık ürünlerinin pazar değerleri üzerinden öne çıktığı ve mahallelerin soylulaştırılarak kültürel, demografik yapılarının tahrip edildiği günümüzde, alternatif bir mimarlık üretim biçimi olarak önemli bulduğumuz katılımcı mimarlığı ele aldık ve farklı coğrafyalarda katılımcı süreçlerle üretilen önemli örnekleri derledik.

Dosyanın tamamı için tıklayınız.

Mimarlıkta Eski ve Yeninin Diyaloğu

Tarihi yapılara farklı mimari yöntemler ve yapısal teknolojilerle eklemlenen yeni modüllerin ve yeni fonksiyonlarla renöve edilerek kentsel yaşamın yeniden parçası haline getirilen eski yapıların nitelikli örnekleri…

Dosyanın tamamı için tıklayınız.

Pandemi Sonrası Mimarlık

Mimarlık ve tasarım topluluklarındaki pek çok kişi COVID-19’un ardından hayatın hiçbir unsurunun bir daha aynı olamayacağı düşüncesiyle şu soruları soruyor: Bundan sonra kentler nasıl olacak? Mekanlar nasıl biçimlenecek? Tekrarlanabilecek salgınlar sürecinde kamusal alanları eskisi gibi kullanamayacağımız, sosyal mesafeyi koruyarak yaşamak zorunda kalacağımız bir dünya olasılığında tasarımın belirleyicileri neler olacak?

Dosyanın tamamı için tıklayınız.

The Tokyo Toilet

Aralarında Kengo Kuma, Toyo Ito, Tadao Ando, Sou Fujimoto, Shigeru Ban gibi isimlerin de bulunduğu 16 tasarımcı, The Tokyo Toilet projesi kapsamında, Tokyo’nun Shibuya semtinin farklı lokasyonlarında umumi tuvaletler tasarladı.

Dosyanın tamamı için tıklayınız.