Ankara Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu Açıldı

Uygur Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Koro Çalışma Binaları, 28 yıllık tasarım ve inşa sürecinin ardından kullanıma açıldı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Koro Çalışma Binaları’nın 3 ve 4 Aralık’ta ev sahipliği yaptığı konserler ile açılışı yapıldı. 1992 yılında ilan edilen bir yarışmanın galibi olarak Uygur Mimarlık’ın tasarladığı projenin inşaatına 1995’te başlandı ancak inşaat, maddi imkansızlıklar sebebiyle öngörülen sürede tamamlanamadı.

Orijinal proje koro çalışma binası, biri büyük biri küçük iki konser salonu ve fuayeyi içeren blok, sanatçı çalışma binası ve otopark olmak üzere dört bloktan oluşuyor. Sonradan, anıtsal yapının enerji ihtiyacının karşılanabilmesi hedefiyle, Güç Merkezi olarak adlandırılan bir blok daha eklenmiş.

Konser Salonu binasının tasarımı, yapının kentsel boyutu ile AKM bölgelerini bütünleştiren bir adım olarak başlamış. Atatürk Bulvarı’ndan Anıtkabir’e perspektif veren tek açıklık olan alanda, toprak, su ve yeşille kaynaşan bir müzik merkezi yaratmak temel amaçmış. Salonlar ve fuaye, kompleksin diğer birimleri ve toprakla çerçevelenerek yapay bir gölün içinde korumaya alınmış. Salon kütleleri ile fuaye mekanı karşılıklı olarak sıkıştırılarak, fuayeyi içeren üstü örtülü bir vadi oluşturulmuş.