Tiny Holiday Home

Mimari Tasarım

i29 interior architects & Chris Collaris

Proje Yeri

Vinkeveen, Hollanda

Statik Proje

Vissers & Vissers B.V.

Peyzaj Projesi

De Zilverlinde & Frank Heiligers

Tamamlanma Tarihi

2019

Alan

75 m2

Fotoğraflar

Ewout Huibers

Hollanda’nın Vinkeveense Plassen peyzajının ortasında, i29 interior architects ile Chris Collaris’in tasarladığı yazlık ev, sade formu ve malzeme tercihleriyle çevresiyle bütünleşen bir ilişki kuruyor.

i29 interior architects ve Chris Collaris iş birliğiyle tasarlanan Tiny Holiday Home, toplamda 75 m2’lik oldukça küçük bir alana sahip olmasına rağmen, kendisini çevreleyen panoramaya hakim, konforlu mekânlar sunuyor.

Dört kişilik bir aile için tasarlanan bu kompakt ev, oturma odası, mutfak, veranda ve üç yatak odasından oluşuyor. İçten dışa doğru geliştirilmiş plan düzeniyle birlikte, yapının her metrekaresinin en verimli biçimde kullanılması amaçlanmış. Kendisini çevreleyen göl manzarasına ve güneşe göre konumlandırılan ev, göle yakın uzun bir adada yer alıyor.

Panoramik bir manzarası bulunan, dört kütleden oluşan evde her mekânın yeterli gün ışığına sahip olması sağlanmış. Farklı boyutlardaki kütlelerin kompozisyonu, yapının her yönden farklı algılanmasını ve heykelsi bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Bu heykelsi etkiyi kuvvetlendirmek için, görünmez çatı bitişleri ve pencere çerçeveleriyle cepheler olabildiğince minimal tasarlanmış. Tüm hacimler, büyük pencereler ve sürgülü kapılar ile istenildiğinde iç mekânı, dış mekânla bütünleştirebilecek biçimde düşünülmüş. Farklı boyutlarda kurgulanan bu dört hacmin her biri, iç mekânda farklı işlevleri tanımlıyor.

Tasarımda, siyah renkli meşe ahşap paneller ile cilalı beton gibi temel malzemeler tercih edilmiş. Her detay için maksimum mekân verimliliğine yönelik çözümler geliştirilirken, güçlü ve bütüncül bir etki yaratılmış. Küçük ve basit olmasına rağmen maksimum mekân ve enerji verimliliğine sahip Tiny Holiday Home, çevre dostu oluşu ve konforlu mekânlarıyla dikkat çekiyor.

İngilizce’den çeviren: Burak Ergül