The Brick Connection

Mimari Tasarım
TRAANSPACE

Proje Yeri
Vadodara, Hindistan

İşveren
Pankaj Lunawat, Dipika Lunawat

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
603 m²

Fotoğraflar
Umang Shah

TRAANSPACE imzası taşıyan The Brick Connection’ın tasarımı “bağlantı” kavramı etrafında şekillenmiş ve iç mekanların birbirleriyle ve dış mekanla kurduğu ilişki detaylıca etüt edilmiş.

The Brick Connection, doğayla iç içe ve basit yaşayan, çok gezen bir çift için tasarlanmış ve Hindistan’ın Vadodara şehrinde, 7400 metrekarelik bir arsa üzerinde yer alan bir konut projesi.

Ev sahipleri, evlerinin, geleneksel Hint mimarlığını konu edinen ve tasarım, yerleşim, zemin etüdü, mekan organizasyonu ve mekansal geometriye ilişkin bir rehber niteliğindeki Vastu shastra metinlerine sadık kalınarak tasarlanmasını istemiş.

Konut tasarımı, “bağlantı” kavramı etrafında şekillenmiş. İç mekanın dış mekanla bağlantısı, mekanların birbiriyle ve avluyla ilişkisi ile hacimlerin ve katların birbirleriyle etkileşimi detaylıca etüt edilmiş.

Bu biyofilik evin ön kapısı, merkezi bir sirkülasyon eksenine açılıyor. Huzurlu bir atmosfer sunan bir bahçeye açılan kanatta oturma alanı ile çift kat yüksekliğindeki  yemek alanı ve mutfak yer alıyor. Bu mekanların her biri, bağımsız olarak çalışabildiği gibi kayar-katlanır kapılar sayesinde birlikte de kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Garaj, oturma ve yatak odası, eksenin diğer tarafında bulunuyor. Merkezi sirkülasyon ekseni; üst katta yatak odaları, spor salonu ve film odasını birbirine bağlayan ve yemek alanına bakan bir köprü oluşturuyor. Son katta ise ofis, sanat atölyesi, yarı açık oturma alanı ve teras bulunuyor.

Bina, tasarım konseptine uyumlu olarak, brüt betondan konsollar ve cesur bir tuğla kütlenin tanımladığı basit bir geometriye sahip. Tekdüzeliği kırmak için giriş cephesine, açıklıklar ve sağır duvarlardan oluşan dairesel bir form eklenmiş. Dairesel geometri, konutta monotonluğun kırılmak istendiği her yerde kullanılmış. Evin malzeme paleti ise tuğla, beton ve ahşap olmak üzere üç malzemeden oluşuyor.