Steven Holl Architects ve Architecture Acts, Ostrava Konser Salonu İçin Açılan Yarışmayı Kazandı!

Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava şehrinde yapılacak konser salonu için açılan yarışmada, Steven Holl Architects ve Architecture Acts iş birliğinde hazırlanan proje yarışmayı kazandı.

Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde yapılacak olan 1300 kişilik konser salonu için açılan yarışmayı Steven Holl Architect ve Architecture Acts’in kazandığı duyuruldu. Mevcut kültür merkezine bitişik olarak konumlanacak olan bina, Nagata Acoustics iş birliğiyle tam bir “akustik enstrüman” gibi tasarlanmış. Yeni binanın, çağdaş müziği canlandıran en popüler Çek orkestrası olan Janáček Filarmoni Orkestrası için de performans mekânı olarak kullanılması amaçlanıyor. Tasarımda yeni ve eskinin dramatik kontrastı, Ostrava için bir kültürel simgeye dönüşüyor.

Var olan tarihi kültür merkezinin üzerinden akacak şekilde, yükselen bir forma dönüşen yaya yolu tarafındaki yeni giriş, yeni salon için bir lobi oluştururken; salonun binanın arkasında yer alan parka dönük olacak şekilde konumlandırılmasıyla, şehir trafiğinin gürültüsünün önlenmesi hedeflenmiş.

Jüri başkanı Rafi Segal, kazanan projenin boyutundan ziyade önemini vurgularken, diğer bir jüri üyesi Krzysztof Ingarden, projenin mevcut bina ile parkın ilişkisine en doğru biçimde eklemlendiğini ve binanın Ostrava için bir sembole dönüşeceğini belirtiyor. Ostrava Konser Salonu’nun 2023’te açılması bekleniyor.