Path of Perspectives Panorama

Mimari Tasarım

Snøhetta

Proje Yeri

Insbruck, Avusturya

İşveren

Innsbrucker Nordkettenbahnen

Proje Tarihi

2018

Tamamlanma Tarihi

2019

Fotoğraflar

Christian Flatscher

Snøhetta tasarımı Path of Perspectives Panorama, Avusturya’daki Innsbruck şehrinin kuzeyinde yer alan Nordkette Sıradağları’nın eşsiz görünümünü panoramik olarak deneyimlemeye fırsat veren bir güzergâh sunuyor.

Kamusal ve kültürel projelerde dünya çapında ilgi çeken New York merkezli Snøhetta mimarlık ofisi, Alpler’e uzanan manzaralara geniş bir perspektif sunan, doğa ile uyumluluğu esas alan bir tasarıma imza attı. Deniz seviyesinden 1.905 metre yüksekliğindeki ulaşımın füniküler sistem ile sağlandığı Nordkette Sıradağları’nda konumlanan tasarımda on farklı mimari eleman, yol boyunca dizilmiş. 142 metrelik bir yükselti değişimi ile 2.8 kilometreye kadar uzanan ve yol boyunca panoramik manzaralar sunan, “patika” olarak adlandırılabilecek bu yol, Alp Dağları’nın nefes kesici manzarasını izleyebilmek için çeşitli durak noktaları sunuyor. Peyzajla uyumlu bir şekilde ele alınan bu tasarım, bank ve gözlem platformu gibi minimal mimari elemanlarla desteklenmiş. Böylelikle, Alpler’in ve eşsiz doğanın daha etkileyici bir şekilde deneyimlenmesini amaçlarken, eklenen strüktürün dikkat çekici bir etki yaratarak manzaranın önüne geçmesinden de kaçınılmış.

Topoğrafyanın kendisinden doğar gibi üretilen ve dışarıya uzanan gözlem platformu, ziyaretçilere altındaki Inn Vadisi’nin kesintisiz bir resmini sunarken, metal ızgaralardan oluşan yapısı, doğayla kurulan bütünlük hissinin devamlılığını sürdürüyor. Patika üzerinde tasarlanan bir diğer mimari eleman olan ahşap merdiven, çamlar ile çalılıklar arasındaki geçiş üzerine konumlandırılırken değişen bitki örtüsüne de dikkat çekiyor. Aynı zamanda ziyaretçilere yaslanarak etkileyici Langer Sattel ve Frau Hitt doruk noktalarını deneyimleme imkânı sunuyor. Amfi tiyatro gibi şekillenen basamakların “Big Stone” adı verilen yükseltiyi çevreleme şekli, farklı seviyelerden bakış açıları sunması nedeniyle alanı aktif kullanıma açık, çekici bir hale getirmiş.

Bulunduğu bölgenin bağlamına ve bölgede daha önce yapılan Nordkette çığ bariyerleri gibi yapılara uyum sağlaması açısından, tasarlanan her bir mimari elemanın ana malzemesinde paslı görünüme sahip korten çelik kullanılmış. Bölgenin yaygın bitki örtüsünü oluşturan karaçam, ahşap oturma alanları ve platformlar için başlıca malzeme olarak bölgenin doğasının devamlılığına vurgu yapmak üzere seçilmiş. Bu ahşap elemanlara işlenen ünlü Avusturyalı filozof Ludwig Wittgenstein’ın sözleri, manzaraya eşlik ederek ziyaretçilere ilham kaynağı oluyor.