Saya Park

Mimari Tasarım
Álvaro Siza + Carlos Castanheira

Ortak
CC&CB, Architects, Lda.

Tasarım Ekibi
Rita Ferreira, Diana Vasconcelos, Luíza Felizardo, Nuno Rodrigues, Filipa Guedes

Proje Yeri
Kuzey Gyeongsang

Strükür Danışmanı
HDP – Paulo Fidalgo

Toplam İnşaat Alanı
1.600 m²

Render
Germano Vieira

Fotoğraflar
Fernando Guerra, FG+SG

 

Álvaro Siza ve Carlos Castanheira, Güney Kore’nin Kuzey Gyeongsang kentinde bulunan Saya Park için bir sanat pavyonu, bir şapel ve bir gözlemevi tasarladı.

Álvaro Siza ve Carlos Castanheira’nın Saya Park için tasarladığı üç yapıdan sanat pavyonu, yoğun bir yeşil dokunun içinde yer alıyor. Yapının brüt beton duvarları doku olarak kaba bir etki yaratsa da zarif bir forma sahip. Pavyon; mekanı, ışığı, gölgeyi, zamanın öncesi ile ötesini hissetmeyi sağlayan bir heykeli andırıyor. Davetkar bir girişle yapıyı deneyimlemeye başlayan ziyaretçiler, rotanın sonuna derin bir manzarayla karşılaşıyor ve kendi içsel, kişisel sonsuzluğunu arıyor.

Meditasyon için çok sayıda sembol bulunan Saya Park’ta bir şapel eksikliği tasarım ekibinin dikkatini çekmiş. Bunun üzerine tasarlanan şapel, yamaca yaslanarak doğuya açılıyor ve yeni günün ışığını mekanlarla buluşturuyor. İçeri giren ziyaretçiler, yukarıdaki küçük bir açıklıktan gelen etkileyici bir ışıkla karşılanıyor. Yapı saf bir geometriye ve basit bir programa sahip.

Parkta bulunan küçük bir tepenin üstüne ise yine brüt betondan bir gözlem kulesi inşa edilmiş. Yapı, ziyaretçileri tırmanmaya ve zirveye ulaşmaya teşvik ediyor. Yukarı çıkarken manzaraları sunan pencereler, yerini en üstte güneye açılan bir balkona bırakıyor.