Sanya Farm Lab

Mimari Tasarım
CLOU architects

Tasarım Ekibi
Jan Clostermann, Lin Li, Na Zhao, Sebastian Loaiza, Julien Douillet, Yaxi Wang, Tianshu Liu, Tiago Tavares

Principia Wardhani, Javier Peláez, Yiqiao Zhao

Proje Yeri
Hainan Adası, Çin

İşveren
Jinmao Sanya Nanfan Rongmao Real Estate Co., Ltd.

Uygulama Projesi
Urban Architecture Design Co., Ltd

Cephe Danışmanı
China Building Technique Group Co., Ltd.

Aydınlatma Danışmanı
Fuzhou Bovs Lighting Design Co., Ltd.

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
6.900 m²

Fotoğraflar
Shining Laboratory

CLOU architects tarafından tasarlanan Sanya Farm Lab, tarım teknolojilerinin uygulama ve eğitim alanında kaydettiği ilerlemeyi vurgulayarak, bu teknolojileri çeşitli sergilerle bölge halkına sunmayı hedefliyor.

Sanya Farm Lab, tropikal Hainan Adası’nın en güneydeki şehri Sanya’nın Nanfan Bölgesi’nde bulunan 4 katlı bir sergi binası. CLOU architects tarafından üstlenilen tasarımın odağı, Sanya’nın iklim özelliklerini gözeterek ve bölgesel-teknolojik tarım unsurlarını entegre ederek çok işlevli bir araştırma kompleksi ile sergileme alanları yaratmak olmuş.

Sanya’nın Nanfan Bölgesi, tropikal tarım araştırma merkezine dönüşüyor. Yerel yönetim; çevresel değişim, toprak/su kıtlığı ve gıda üretimi sorunlarının yanı sıra doğal alana ve kırsal alan turizmine  artan talep üzerine araştırmalara yatırım yapıyor.

Farm Lab, tarımsal robotik, kapalı dikey tarım gibi temalara sahip ileri teknoloji sergilerini içeriyor. Yepyeni bir “tarladan sofraya” deneyimi getiriyor. Tasarımın arzusu, tarım teknolojilerinin uygulama ve eğitim alanında kaydettiği ilerlemeyi vurgulayarak, bu teknolojileri halka sunmak.

Yapının tasarımı, modern organik tarım yöntemleri ve yaşam tarzlarının evrimine dayanıyor. Doğa ve şehir arasındaki geleneksel sınırların bulanıklaştığına ve teknoloji ile yaşam arasındaki mesafenin daraldığına dikkat çekiyor. Bu sebeple iç ve dış mekan arasındaki sınırlar bulanıklaştırılarak, yapının içindeki ve dışındaki ziyaretçilerin iletişimini ve etkileşimlerini en üst düzeye çıkarmak hedeflenmiş.

Sirkülasyon elemanları ile iç ve dış kamusal mekanlar birbirine bağlanmış ve bu akış dışarı taşırılarak bağlantı pekiştirilmiş.

Yapının 80 cm’lik ahşaplardan oluşan kabuğu, bir ızgara tanımlayarak geleneksel Hainan Li evine referans veriyor.