Shenzhen Uluslararası Eğitim Merkezi

Mimari Tasarım
Li Xiaodong Atelier

Tasarım Ekibi
Li Xiaodong, Zhang Sihui, Chen Ziyu, Wang Gutian, Li Le, Zhang Chenyang

Proje Yeri
Shenzhen, Çin

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
100.000 m²

Fotoğraflar
UK Studio

Li Xiaodong Atelier tarafından kullanıcıların katılımıyla tasarlanan Shenzhen Uluslararası Eğitim Merkezi, şehrin merkezinde yüksek kapasiteli ve sürdürülebilir bir kampüs tanımlıyor.

Shenzhen’in merkezinde yer alan, 2.000 öğrenci ve 200’den fazla öğretmeni barındıran Shenzhen Uluslararası Eğitim Merkezi; eğitim tesislerini, yurtları ve personel dairelerini kapsayan 100.000 m2’lik alana ek olarak spor alanları içeriyor.

Yapının gözenekli formu bina genelinde doğal havalandırmadan maksimum oranda faydalanabilmeyi sağlıyor.

Tasarım konseptinin odak noktası bu okul projesine güçlü bir kimlik tanımlamak olmuş. Li Xiaodong Atelier, tasarım sürecine yerli kullanıcıları da dahil ederek tasarımı bütünsel ve organik biçimde ele almış. Böylece konsept, mimari programın farklı yönlerini ele alan birkaç katmanla oluşturulmuş:

  • Bulanık sınır: Eğitim yapısını izole etmek yerine etkileşime açık bırakmak tercih edilmiş, bu sebeple duvarlarla herhangi bir sınır tanımlanmamış.
  • Podyum: Etkinliklerin çoğuna imkan tanıyan açık mekanlar kurgulanmış.
  • Dikey yeşil: Isı ve ışık kontrolü sağlamak, doğal çevre ile ilişki kurmak amacıyla düşey bahçe sistemi tercih edilmiş.
  • Spor mekanları: Alan yetersizliği nedeniyle, birbirinden farklı seviyede 16 birime bölünmüş spor mekanları, tüm kampüs için esnek ve etkileşime açık deneyim mekanları tanımlıyor.
  • Gökyüzü bahçeleri: Hem yaşam hem eğitim binalarında yoğun bir şekilde dağıtılan gökyüzü bahçeleri kullanıcılara “nefes alma köşeleri” sağlıyor.