SAINT-FRANÇOIS MANASTIRI

Mimari Tasarım
Amelia Tavella Architectes

Proje Yeri
Sainte-Lucie-de-Tallano, Korsika Adası, Fransa

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
1000 m²

Fotograflar
Thibaut Dini

Amelia Tavella Architectes, Saint-François Manastırı’nın yıkılan bölümlerini boşluklu bir bakır strüktürle tamamlamış.

Amelia Tavella Architectes, Korsika adasında bulunan Saint-François Manastırı için bir ek yapı tasarladı.

1480 yılında inşa edilen ve kısmen harabe halinde olan yapı, keşişler tarafından kullanılan bir ibadet ve inziva yeri; öncesinde ise bir savunma kalesiymiş. Arkası mezarlığa dönük olan manastır, zeytin ağaçları ve Korsika dağlarından oluşan pastoral bir manzaraya sahip. Doğa binanın içine doğru gelişerek cephenin bir bölümünü kaplamış. Tasarım ekibi, doğanın bir parçası haline gelen bu yapıyı koruyarak yıkılan bölümlerini boşluklu bir bakır strüktürle tamamlamış ve orijinal yapının silüetini yeniden üretmiş. Böylelikle geçmiş ve modernin birbirini kucaklamasını, birbirine ihanet etmeden iç içe geçen iki parça halinde yaşamına devam etmesini hedeflemiş. 

Orijinal taş yapının aksine, bakır malzeme ile daha hafif bir etki yaratmak hedeflenmiş ve bakırın ışığı yansıtma özelliği sayesinde keşişlerin dualarına atıfta bulunulmuş. Delikli strüktür ile ışık kısmen içeri alınarak gölge oyunları yaratılmış ve mekan bir deneyime dönüştürülmüş.

İşverenin güçlü kurumsal kimliğini davetlilerine hissettiren mekân ile proje, işveren grubunun beklentilerini karşılamasının yanında, içinde yer aldığı uluslararası komplekse kazandırdığı değer bakımından hedefine ulaştı.