CASA DE SILVA

Mimari Tasarım
ICONCAST

Proje Yeri
Battaramulla, Sri Lanka

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
427 m2

Fotoğraflar
Ganidu Balasuriya

ICONCAST tasarımı Casa de Silva’da; yaşam, yemek ve mutfak gibi sosyal alanlar avlu ve dış mekanla bağlantılı olarak kurgulanırken, yatak odaları ve banyolar gibi mahremiyet gerektiren mekanlar içe dönük ve kapalı bir blok olarak yer bulmuş.

Genç bir aile için tasarlanan Casa de Silva, ebeveynlerin açık havada zaman geçirmelerine imkan tanırken gerekli mahremiyeti sağlayacak bir konut isteği üzerine avlulu olarak kurgulanmış. Çift kat yüksekliğindeki bu avlu, evin farklı noktalarından farklı görünümler sunuyor  ve farklı seviyelerdeki mekanları tek bir görüş hattında birbirine bağlıyor.

Zemin katta yer alan yaşam alanları, avlu ve bahçeyle bütünleşerek geniş bir mekan tanımlıyor. Sınırlı ayak izi sebebiyle açık planlı olarak tasarlanan bu mekanlar aynı zamanda esnek bir sirkülasyon sağlıyor. Yatak odaları ve banyolar gibi mahremiyet gerektiren mekanlar içe dönük ve kapalı bir blok olarak yer bulurken; yaşam, yemek ve mutfak gibi sosyal alanlar dış mekanla bağlantılı olarak kurgulanmış.

Geniş açıklıklar ve nötr renkler, doğal ahşap unsurlar ve bitkilerle birlikte aydınlık ve havadar bir yaşam alanı oluşturuyor.

Batıya bakan cephe, gün boyunca ısı kazanımını azaltmak hedefiyle daha detaylı etüt edilmiş. Ahşap cephe elemanları, mekanlara ulaşan güneş ışığını filtrelediği gibi çapraz havalandırmayı da destekliyor.