P’not Etkinlikleri

Etkinliklerini mimarlık ortamı ile paylaşmak ve Ankara’daki mimarlık ortamına katkıda bulunmak amacı ile P’not (Perşembe Notları) başlığı altında Ace Mimarlık’ın yeniden ele aldığı bu etkinlik serisi tüm mimarlık camiasının katılımına açıldı.

ACE Mimarlık ofis pratiği içinde meslek içi eğitim faaliyetlerini mimarlık üretiminin önemli bir parçası olarak görmekte ve bu anlamda çalışanlarının gelişimine katkı sağlamak adına 2016 yılından bu yana seminer, konferans ve çalıştaylar organize etmektedir. Meslekle ilgili teknik konuların yanı sıra mimarlık alanını besleyen her türlü konu ve başlık bu seminerlerin kapsamına girebilmektedir. Mimarlık üretimini sadece bir çizim faaliyeti olarak görmeyerek ACE içinde entelektüel bir altyapı yaratılması dışında mimarlık tarihi, teorisi ve eleştirisi üzerine tartışma ortamının canlı tutulması ve geri dönüşünde ofisin faaliyetleri üzerinden mimarlık ortamına daha nitelikli katkı sunulabilinmesi hedeflenmektedir.

Müge Cengizkan’ın Anlatımıyla/Sessizlik ve Işık:Louis Kahn

Etkinliğin ilk konuğu “Sessizlik ve Işık” başlığı altında Louis Kahn’ı anlatan Müge Cengizkan oldu. TSMD Yönetim Kurulu Başkanı Aytek İtez ve Neşe İtez’in de katılımlarıyla 07.06.2018 tarihinde gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını Ace Mimarlık Kurucu Ortağı Orçun Ersan yaptı. Mimarlık kültürünün gelişmesi ve yaygınlaşması alanında araştırmacı, editör ve kuratör olarak çalışan Cengizkan, verdiği seminerde kuratörlüğünü ve editörlüğünü yaptığı Louis Kahn’a Yeni/den Bakmak kitap ve sergi çalışmalarını, Cemal Emden’in fotoğrafları üzerinden anlatırken, Louis I. Kahn’ın öne çıkan yapılarına ve sanatsal çalışmalarını, “Işıkla Tektonik”, “Yeri Kurmak” ve “Programı Yoğurmak” temaları çerçevesinde ele aldı.

Dinleyicilerin soru ve görüşleriyle katıldığı seminer, Ace Mimarlık’ın Instagram ve facebook hesabından canlı olarak yayınlandı.

Bir Sonraki Etkinlik: Carles Gelpin’in Anlatımıyla/ La Sagrada Familia “Panaromic”

P’not etkinlikler dizisi kapsamında konuklarını ağırlamaya devam eden Ace Mimarlık’ın bir sonraki etkinlik konusu 19.yy mimarlığının önemli yapılarından, Gaudi’nin yarım kalan bazilikası “Sagrada Familia”.

Etkinlik 05.07.2018 Perşembe günü saat 19:00’da 2BMFG Arquitects S.L.P. kurucu ortaklarından Carles Gelpí ve Àgata Buxadé ‘nin anlatımıyla “La Sagrada Familia:Panaromic” başlığı kapsamında Ace Ofis’te gerçekleşecek. Gelpí ve Buxadé, Sagrada Familia’nın tamamlanması sürecini yürüten 4 büyük mimarlık ofisinden birinin kurucuları olarak 2025’te tamamlanması planlanan bu süreci, sürecin yürütülmesini ve Gaudi’yi anlatacak.

Katılım durumunuzu bildirmek için 0312 439 68 38‐39‐40‐41 numaralı telefonlardan Ace Mimarlık’a ulaşabilirsiniz. Sunum dili İngilizce olacak, soru‐cevap bölümü İngilizce‐Türkçe olarak yapılacaktır.

Etkinlik, katılamayanlar için Ace Mimarlık’ın Instagram ve facebook hesaplarından canlı olarak yayınlacaktır. Diğer etkinlikler ise yine bu hesaplardan güncel olarak takip edilebilir.