Peter Eisenman: Lateness

İTÜ Mimarlık Fakültesi, architalkture seminer dizisi kapsamında Peter Eisenman’ı konuk ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “architalkture” seminer serisinin on beşinci konuğu “Lateness” başlıklı konuşması ile Peter Eisenman olacak. 28 Nisan 2021, saat 17:30’da gerçekleştirilecek olan semineri İTÜ Mimarlık Fakültesi YouTube kanalından takip edebilirsiniz.

Peter Eisenman, ödüllü büyük ölçekli konut ve kentsel tasarım projeleri, eğitim kurumları için yenilikçi tesisler ve bir dizi yaratıcı özel ev tasarımı ile tasarım alanında yetkinliğini kanıtlamış, uluslararası ölçekte tanınan bir mimar ve eğitimci. Eisenman, 1967’de New York’ta mimarlık için uluslararası bir düşünce kuruluşu olan Institute for Architecture and Urban Studies’i kurdu ve 1982’ye kadar kurumun direktörlüğünü yürüttü.

Eisenman, birçok ödülünün yanı sıra 2001’de mimari alanında Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödülü Onur Madalyası kazandı. 2004 Venedik Mimarlık Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı dalında Altın Aslan Ödülüne layık görülen Eisenman, Phoenix Üniversitesi Stadyum tasarımı ile Popular Science Dergisi tarafından 2006 yılının en yenilikçi beş kişisinden biri seçildi. 2010 yılında, Wolf Vakfı Sanat Ödülü ile onurlandırıldı. The Cooper Union’da Irwin S. Chanin Seçkin Mimarlık Profesörü olarak görev yaptı. Cambridge, Princeton, Harvard ve Ohio Eyalet Üniversitelerinde eğitmenlik yapmış olan Eisenman, şu anda Yale Mimarlık Okulu’nda uygulama alanında Charles Gwathmey Profesörlüğü yapıyor. Eisenman’ın son kitapları arasında Written Into the Void: Selected Writings, 1990-2004, Ten Canonical Buildings: 1950-2000 ve Lateness bulunuyor.