Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi

Mimari Tasarım
CBN Mimarlık

Tasarım Ekibi
Ebru Can Bilhan, Kenan Bilhan, Kübra Demirel, Yusra Ekin, Hamide Yiğit

İşveren
Rönesans Holding

Ana Yüklenici
KLV İnşaat A.Ş

Danışman
Tansu Yılmaz, Cemre Teomete

Peyzaj Projesi
ADD Design Studio

Şantiye Yöneticisi
Murat Saraloğlu

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
12.172 m²

Fotoğraflar
Üzgün Yılmaz

CBN Mimarlık tarafından tasarlanan Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, eğitimin birer parçasını oluşturan kültür, sosyal yaşam, bilim, sanat ve teknolojinin bir arada olduğu bir etkileşim alanı…

Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, Yakınca/Yeşilyurt’da depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan eski okul yerine inşa edilen 20 derslikli bir okul. Alan, kentin gelişen, merkezinden batısına doğru uzanan konut bölgesinde yer alıyor.
Proje alanında halihazırda bir okul bloğu, yemekhane yapısı, yurt binası ve ayrıca anaokulu yapısı bulunuyormuş. Fakat anaokulu dışındaki yapılar depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı alınmış ve mali kısıtlamalar ile Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikleri doğrultusunda yeni bir okul ve yurt yapısı planlanmış.

Projenin geliştirilmesi aşamasında proje alanının şehrin gelişen bölgesinde yer alması ve yoğun ağaç dokusuna sahip olması pozitif değerler olarak ele alınmış. Proje için belirlenen temel kavram, eğitim adına birçok programın bir araya gelecek olması dolayısıyla avlu etrafında toplanmış, iç ve dış dengesi kurulmuş yapılar topluluğu oluşturmak olmuş.
Önemli finansal kısıtlamalara rağmen bir eğitim merkezinin işlevsel ve sosyal rolünün bilinciyle tasarım yapılmış. Merkezi bir avlu etrafında oluşturulan kampüs, birbirine bağlı dört ana kütleden oluşuyor; bir okul binası, toplamda 96 yataklı iki yatakhane bloğu, 240 oturma kapasiteli kapalı spor salonu ve inşaat sırasında programa eklenen, yenilikçi teknoloji laboratuvarları içeren 6 ünitelik bir laboratuvar kütlesi. Tüm bloklar arkad hattı ile birbirine bağlanıyor ve kampüs avlusunu oluşturuyor.

Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi projesi, eğitimin birer parçasını oluşturan kültür, sosyal yaşam, bilim, sanat ve teknolojinin bir arada olduğu bir etkileşim alanı. Eğitim, bu bileşenlerin tümü olarak algılanmış ve projenin temel amacı etkileşimli alanlarının farklı noktalarında çeşitli mekansal deneyimleri öngörerek mekansal süreklilik sağlamak ve genel eğitim anlayışının ötesinde, kullanıcılar için yeni ve sosyal bir yaşam alanı yaratmak olmuş.
Proje alanında girişi tam karşılayan bir ağaç dizilimi bulunuyor. Bu ağaç dizilimi, yerel bir merkez görevi görmesi amaçlanan avlu içinde bırakılacak şekilde, kampüsü oluşturan tüm yapıları birbirine bağlayacak bir omurga olarak arkad önerilmiş.

Eğitim yapılarının yerel sosyal merkezlerin rolünü üstlenmesi gerektiğine dair algı ile bakılacak olursa, Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi okulun ve çevresindeki açık alanların bir kamu yatırımı olarak mahalle sakinlerine hizmet etme potansiyeline sahip olduğuna dair kanıt sağlıyor. En büyük potansiyel, özel ve ortak alanların ayrılmasından doğuyor. Sınıflar ve yatakhaneler zemin kattan kolaylıkla izole edilebilen üst katlarda yer alırken, kamusal kullanıma açılabilecek üniteler ise giriş katında dışarıdan rahatlıkla ulaşılabilecek şekilde konumlandırılmış. Okul binası, iç avlusu ile kampüs dolaşımını genişleterek alana katılmış. Okul bloğunun altında bulunan kütüphane özel avlusundan gün ışığı alırken, 250 kişilik konferans salonunun altındaki kantin, orta avluyu çevreleyen geniş cam yüzeyler sayesinde aydınlanıyor. Kantin, iç mekan amfisi ile üst katta sosyal kullanımın devamı olan fuaye ile bağlantılı. Kapalı toplanma ve buluşma alanı olarak hizmet veren tüm koridorlar yoğun gün ışığı alıyor. Böylece çocukların mola saatlerini bulutlu günlerde aydınlık ortamlarda geçirebilmeleri amaçlanmış.

Fen lisesi öğrencilerinin eğitim alacağı mekanların yeterliliği ve fiziksel kalitesi kadar açık ve kapalı alanlardaki sosyal alanların niteliği de önemsenmiş. Kullanıcılara etkileşim için farklı mekansal deneyimler sunan açık ve kapalı alan ilişkileri kurulması amaçlanmış.

Binalar, geleneksel betonarme yapı olarak tasarlanmıştır. Sadece spor salonunun çatısında çelik kullanılmış. Cepheler ekonomik kısıtlamalar nedeniyle çoğunlukla sıva. Cephe tasarım elemanı olarak mermer ve renkli alüminyum kaplamalar kullanılmış. Genel yapıda hedef, brütalist bir ifadedir; iç kolonlar ve kısmi tavanlar gibi yüzeyler ile dış revak elemanları açıkta bırakılmış. İç tasarımda genel yerleşim planında her kat için aynı malzeme paletinden üç renk seçilmiş.