Pachuca

Mimari Tasarım
Pérez Palacios Arquitectos Asociados

Tasarım Ekibi
Miguel Vargas, Andrés Domínguez, Sergio Delgado, Nancy Estévez, Jonathan Calderón y Antonio Contreras.

Proje Yeri
Mexico City, Meksika

Tamamlanma Tarihi
2018

Proje Alanı
619 m²

Fotoğraflar
Pérez Palacios Arquitectos Asociados

4 metrelik cephelere sahip iki evden oluşan ve basit bir strüktüre sahip olan Pachuca’nın tasarımında, gün ışığının dairenin iç bölümlerine kadar ulaşabilmesi için geniş açıklıklar ve sınırlı sayıda bölücü duvar tercih edilmiş; sirkülasyon alanlarında mutlak şeffaflık sağlanmış.

Pérez Palacios Arquitectos Asociados tarafından tasarlanan Pachuca, 8 x 16 metrelik bir alanda bulunan ve 4 metrelik cephelere sahip iki konuttan oluşuyor. İnce, uzun bir planlara sahip bu dairelerin programını çözerken birtakım ekstra zorlukla yüzleşildiği gibi özgün bir mekansal deneyim sunma fırsatı elde edilmiş.

Doğu-batı aksından yararlanılarak, öndeki caddeden doğal hava ve ışık sağlanmış ve mahrem mekanlar arka cephede konumlandırılmış. Işığın dairenin iç bölümlerine kadar ulaşabilmesi için geniş açıklıklar ve sınırlı sayıda dolgu duvar tercih edilmiş; sirkülasyon alanlarında mutlak şeffaflık gözetilmiş. Basit bir strüktüre sahip yapı üç betonarme duvar ve üç döşemeden oluşuyor. Geri kalan elemanlar ise ahşaptan üretilmiş.

Zemin katta garaj ve servis mekanları, alt katta salon, 1. katta bir yatak odası ve çalışma alanı, en üst katta ise ana yatak odası ve bir teras yer alıyor.