Nord Drivesystems’ten, Dünyanın İlk Katlanabilir Güneş Paneli Çatısı

Mekanik ve elektronik çözümler alanında dünyanın önde gelen tahrik teknolojisi üreticilerinden olan Nord, dünyanın ilk katlanabilir güneş panel çatısıyla bir ilke imza atıyor.

Almanya merkezli, motorlu ve motorsuz redüktörler, ağır sanayi tipi redüktörler, AC motorlar ve hız kontrol üniteleri ile tahrik elektronikleri üreten ve kendisine dünya çapında yer edinmiş Nord Drivesystems, dünyada bir ilk olan katlanabilir güneş paneli çatısını kullanıma sunuyor.

Almanya’nın en ünlü su yollarından biri olan Ren Nehri ile Plessur Çayı’nın birleştiği yerde; İsviçre’nin Chur kentinde yer alan atık su tesisinde 5.800 m²’lik alan tesisinin katlanabilir güneş panel çatısı; ön arıtma, ikinci (biyolojik) arıtma ve üçüncü arıtma havuzunu kapatıyor. Dahili PLC sayesinde; Nord Drivesystems mühendisleri tarafından geliştirilen frekans inverterleri, bir İsviçre iştiraki olan DHP Technology’de olduğu gibi bu projede de etkileyici bir performans sergiliyor.

Güçlü kablo taşıyıcı teknolojisi sayesinde, güneşin ilk ışıkları bulutları geçince güneş panelleri otomatik olarak açılıyor. Güneş battığında ya da kar, fırtına ve dolu gibi olumsuz hava koşulları söz konusu olduğunda paneller koruma pozisyonunu alıyor. 2,120 modül yıllık 550,000 kWh elektrik gücü üreterek, tesisin enerji ihtiyacının %20’sine karşılıyor.

Akıllı dağıtık Nord sürücüleri, dünyada bir ilk olan bu katlanabilir tavan panellerin uzatılmasında ve geri çekilmesinde üstün bir performans ile büyük rol oynuyor. Nord’un frekans inverterlerinin motora doğrudan monte edilebilmesi ise, zor koşullar altında bile kurulumu kolaylaştırıyor.

PLC entegre edilmiş sürücü sayesinde, iletişimin kesildiği durumlarda bile çatı grupları toplanarak her birinin otomatik fonksiyonu ile geri çekilmesi sağlanıyor. Bu şekilde sistem çalışma güvenliği azamiye çıkarılıyor ve sürücü, çözümün anahtar bileşeni haline geliyor.