Nantong Kentsel Tarım Parkı Servis Binaları

Mimari Tasarım
Z-one Tech

Tasarım Ekibi
Shaoying Lei, Hao Jiang, Huajian Gu, Hao Chen, Tianrui Zhu, Yuhao Fu,Shiyuan Tang, Ziwei Zhu, Yingbo Li, Sihan Guo(intern)

Proje Yeri
Nantong, Çin

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
4553 m²

Fotoğraflar
LINBIAN

Z-ONE Architects tarafından tasarlanan Nantong Kentsel Tarım Parkı Servis Binaları, biçimi ve dokusu ile parkın temasını yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda benzersiz mekansal ve morfolojik unsurları barındırıyor.

Nantong Kentsel Tarım Parkı Servis Binaları, Çin, Nantong, Jiangsu’nun kuzey banliyösünde yer alıyor. Proje 3 binadan oluşuyor: “Tahılları Tahıl Deposu’na Topla” mottosundan yola çıkan merkez Kırsal Yaşam Sergi Salonu servis binalarını içeriyor. Proje parkın girişinde yer alıyor ve çağdaş mimarinin yansımasını ve yeniden inşasını kentsel ve kırsal deneyim arasında bir geçiş elementi olarak sunuyor.

Beş depo şeklindeki yapıdan oluşan bina değişken etkinlikler için sergi alanı, çalışma alanı, yemek alanı ve çok işlevli bir salonu bir araya getiriyor. Tasarım ekibi, her çekirdek mekanda iç ‘ışık kuyuları’ oluşturmuş. Her mekan, farklı ışık yollarıyla değişken birer güneş ışığı algısı sağlayarak ziyaretçilerin doğanın gücünü farklı katmanlarda kabul etmesini sağlıyor.

Kırsal Yaşam Sergi Salonu, biçimi ve dokusu ile sadece tüm parkın temasını yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda benzersiz mekansal ve morfolojik unsurlar barındırıyor. Tüm yapılarda, iç mekanların yükseklikleri kademeli olarak değiştirilerek farklı işlev alanları yaratılırken saf beyaz doku ve gökyüzü ışığının nüfuzu, iç mekanın bütünlüğünü sağlıyor. Eşsiz nehir manzarasına bakan kavisli uzun yatay pencereler, yapıyı dış manzaradan ayırırken entegre edilmesini de sağlıyor.