Monolog Sanat Müzesi

Mimari Tasarım
Wutopia Lab

Tasarım Ekibi
Raven Xu, Zhizheng Wang, Ziheng Li, Xinping Jiang

Yapı Mühendisi
Wenxiao Hu

Üstlenici
Zhongtian Construction Group Co., Ltd.

Proje Yeri
Qinhuangdao, Çin

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
1272 m²

Fotoğraflar
 CreatAR Images, Seven W

Wutopia Lab tarafından tasarlanan Monolog Sanat Müzesi, suyla ilişkilenerek kullanıcılarına orman ve sanat deneyimlerini aynı anda sunuyor. 

Qinhuangdao, Beidaihe’deki SEATOPIA parkında bulunan ve kullanıcılarını dünyevi dikkat dağınıklarından arındırmak isteyen Monolog Sanat Müzesi, özgürleşmek isteyen  bir azınlığa adanmış.

Monolog Sanat Müzesi, yavaşça açılan ve suyla birleşen elips formunda yapılardan oluşuyor. Işığın köşelerden itibaren kırıldığı küçük tiyatrodan başlayarak sanat galerisine giren sessiz su avlusu, renkli yoga odasından parlak sanat galerisine (sergi ve resim odaları) geçerek, değişen ışık oyunlarıyla açık koridor boyunca yavaş yavaş kendini gösteriyor. Binadan çıkıldığında, peyzajla birlikte tasarlanan duvar boyunca devam edilerek suyla ilişki kurulmuş. Kullanıcılar küçük tiyatroya tekrar rastladıklarında zihinlerindeki sesler ve düşünceler de dahil tüm manzara yavaş yavaş bir sanat eserine dönüşüyor.

Monolog Sanat Müzesi, çok işlevli bir mekan olup farklı bakış açılarına sahip insanların aynı anda aynı mekanlarda olmasına olanak tanıyor.