Nişan Yaubyan Vefat Etti

Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2020 yılı Mimar Sinan Büyük Ödülü Sahibi Nişan Yaubyan vefat etti. Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

1928 İstanbul doğumlu Nişan Yaubyan, 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. İTÜ’den arkadaşları ve sonradan ortakları olan Enis Kortan, Avyerinos Andonyadis ve Harutyun Vapurciyan ile katıldığı birçok yarışmada derece aldı. Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Yaubyan, Amerika’da Eero Saarinen ve Minoru Yamasaki’nin çalışma ekiplerinde yer aldı; İkiz kuleler, Century Plaza gibi önemli projelerde de çalışma fırsatı buldu. Amerika’da geçirdiği 10 senenin ardından Türkiye’ye dönen Yaubyan, kendi ofisinde mimarlık çalışmalarına devam etti. 2000 yılında öğretim görevlisi olarak girdiği Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 11 sene boyunca proje dersleri verdi.

Sünbül Apartmanı, Moda-İstanbul, 1954; Sakarya Hükümet Konağı, Sakarya, 1956 (Enis Kortan, Harutjun Vapurciyan, Avyerinos Andonyanis ile birlikte) (Fotoğraf: Atom Şaşkal); Şenterziyan Evi, İstanbul, 1958; Eskişehir Spor Tesisi, Eskişehir, 1959 (Osep Sarafoğlu ile birlikte); Dr. Anahit Apartmanı, 1960’lar; Di-ka Apartmanı, 1963 gibi eserlere imza atan Nişan Yaubyan’ın cenaze töreni 12 Ağustos 2022 Cuma günü saat 13:00’de Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nde yapılacak.