Mimarlık ve Feminizm

Susana Torre’nin kaleme aldığı “Mimarlık ve Feminizm” başlıklı kitap, Gamze Yeşildağ çevirisiyle ondokuz onbir tarafından yayımlandı.

Mimarlığın ve mimari düşüncenin diğer her şeyle ilişkisini araştıran bağımsız bir yayıncılık girişimi olan ondokuzonbir “Mimarlık ve …” serisi ile yayın hayatına başlıyor. İlk kitap Susana Torre’nin bir konferans metni olan Mimarlık ve Feminizm.

Susana Torre neredeyse 50 yıllık mimari deneyiminde feminizm ve mimarlık arasındaki ilişkiyi birçok kez incelemiş ve deneyimlemiş bir mimar, eleştirmen ve eğitimci. Torre 1977’de küratörlüğünü yaptığı Amerikan Mimarisinde Kadınlar sergisiden hareketle mimarlık ve feminizm ilişkisini farklı ölçeklerde boyutlandırıyor. Feminizmin toplumsal bir hareket olarak akademide, evlerde ve kentlerde nasıl değişimler yarattığını ve gelecekte de hayatlarımızda neleri değiştirebileceğini anlatıyor.  Mimarlık ve Feminizm, Torre’nin 2014’te “Feminizm ve Mimarlık: Kuşaklararası Konuşmalar” programında verdiği konferansın metninin yanında bu baskıya özel yazdığı son sözü içeriyor.

Kitabın dijital ve basılı haline ulaşmak için tıklayınız.