Atelier Villa

Mimari Tasarım
Formafatal

Proje Yeri
Bahia Ballena, Kosta Rika

İşveren
Filip Žák

Ortaklar
atelier Flera, Different Design, Můj Originál

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
326 m2

Arsa Alanı
25.000 m2

Fotoğraflar
BoysPlayNice

Formafatal tarafından tasarlanan, yapısal basitliği ve saf çizgileriyle öne çıkan Atelier Villa’nın farklı ölçek ve şekillerde perfore edilmiş alüminyum levhalardan oluşan ön cephesi, okyanusun ve çevresindeki tropikal bitki örtüsüyle kaplı tepelerin manzaralarını sunarken içeride heyecan verici bir ışık ve gölge oyunu yaratıyor.

Kosta Rika’nın Bahia Ballena bölgesinde, dik bir yamaçta yer alan, Atelier Villa, okyanusun ve çevresindeki tropikal bitki örtüsüyle kaplı tepelerin manzaralarını sunuyor.

Tasarım ekibinin öncelikli hedefi iç ve dış mekan arasındaki sınırları silmek ve yapısal basitliği, saf çizgileri vurgulamak olmuş. 4×4 metrelik birimlerden oluşan taşıyıcı çelik gride sahip, 26 m uzunluğundaki yapı, iç mekanlardaki sürgülü bölme duvarlar ile özel bölümler oluşturmaya imkan tanıyacak şekilde, esnek olarak tasarlanmış. Servis mekanları, mahremiyet gözetilerek evin görece sağır ve eski bir Japon ahşap tekniği olan Shou Sugi Ban ile işlenmiş, kömürleşmiş ahşap kaplamalı arka cephesinde konumlandırılırken, yaşam alanlarını içeren ön cephe güneşte ısınmayan, paslanmaya dayanıklı, perfore alüminyum levhalarla kaplanmış. Perforasyonun ölçeği ve şeklinin değişkenlik gösterdiği paneller, içeride heyecan verici bir ışık ve gölge oyunu yaratıyor ve istendiğinde yukarı çekilerek saçak olarak kullanılabiliyor.

Tüm iç mekanlar, doğal malzemele renklerinin sıcak tonlarını içeriyor. Salon ve yemek sandalyelerinin yanı sıra tüm mobilyalar, bu villa için özel olarak tasarlanmış. Mobilyaların büyük kısmı yerel ustalar tarafından üretilmiş.