La Casa Del Sapo

Mimari Tasarım
Espacio 18 Arquitectura

Tasarım Ekibi
Carla Osorio Jimenez, Mario Alberto Ávila López, Sonia Morales, Andrea Rodriguez, Arantza Toledo

Proje Yeri
Zapotengo, Oaxaca, Meksika

İç Mekan Tasarımı
Espacio 18 Arquitectura, Mario Fernandez, Paulina Chagoya

Peyzaj Tasarımı
Mario Fernandez ve Paulina Chagoya

Mühendislik
José Luis Contreras Pisson

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
130 m²

Fotoğraflar
Onnis Luque,  Fabian Martinez

Espacio 18 Arquitectura tarafından tasarlanan La Casa del Sapo; biri güneşin doğuşu, diğeri ise batışına yönelen iki kütle ve aralarında kalan esnek bir açık mekandan oluşuyor.

La Casa del Sapo, Meksika’nın Oaxaca eyaletinde, Zapotengo plajında yer alan ve eşsiz okyanus manzarasını sunan, betonarme strüktüre sahip bir sahil evi.

Kendi inşa ettiği bir kulübede, toplumdan izole bir şekilde yaşayarak hayatın anlamını arayan yazar Henry David Thoreau’dan ilham alınarak tasarlanan La Casa del Sapo, ihtiyaç programına cevap verirken bağlam, toplum ve gelecek nesillere aktarılan eylemlerin sonuçlarını yansıtan mimari bir duruş sergiliyor.

La Casa del Sapo; bir toplanma mekanı, aile evi, sığınma mekanı, güvenli bölge, kucaklayıcı ortam, çocukların yüzmeyi öğrenecekleri ve okyanusla etkileşime girebirecekleri bir okul olarak tasarlanmış.

Arsanın fiziki koşulları, evin tasarımını şekillendiren temel etmenler olmuş. La Casa del Sapo, biri güneşin doğuşu, diğeri ise batışına yönelen iki kütle ve aralarında kalan esnek bir açık mekandan oluşuyor. Malzemeler ve yapım teknikleri yerel işçilerin becerilerine göre seçilmiş. Hatta, inşa sürecinde bazı tercihler, tamamen işçilerin kararına bırakılmış. Böylelikle sürece dahil olan çok sayıda kişinin kendi bilgisi ve isteği dahilinde tasarıma katkı sunması sağlanmış.