Gana Bölge Hastaneleri

Adjaye Associates, Gana’nın kırsal ve kentsel bölgelerinde inşa edilecek çok sayıda bölge hastanesi için sürdürülebilir ve doğa ile etkileşime imkan tanıyan bir prototip tasarladı.

Gana Hükümeti, 111 hastaneyi kapsayan Agenda 111 projesi kapsamında bir prototip tasarlaması için Adjaye Associates’i görevlendirmiş. 

Adjaye Associates, hastaneyi yalnızca tıbbi hizmetlerin sağlandığı bir yerden öte; sürdürülebilir, verimli ve cömert yeşil alanlar sağlayan kamusal mekan olarak yorumlamış. 21. yüzyıl teknolojilerini, bağlamsal ve bütünsel bir yaklaşımla birleştirmeyi hedeflemiş.

Her tesis; hasta kabul, yönetim, eczane, laboratuvarlar, ayakta tedavi, fizyoterapi, halk sağlığı, acil servis, cerrahi servisi, çocuk servisi, doğum servisi ve izolasyon bölümlerini içeren tek katlı bir kampüs olarak planlanmış. Bu ana kampüs ise morg, bekleme alanları, güvenlik, doktor konutları, çamaşırhane, atık ve enerji merkezi, mutfak, depo ve bakım alanını tanımlayan birimler tarafından destekleniyor.

Adinkra sembollerinden Denkyem’den ilham alınarak tasarlanan hastane, çok sayıda kentsel ve kırsal bölgeye inşa edileceği için her benzersiz coğrafi koşula uyum sağlayabilecek şekilde tasarlanmış. 

Ziyaretçilerin kendilerini kaybolmuş hissettikleri hastane yapılarının aksine binanın formu, kullanıcıları binanın kalbine yönlendiriyor. Yapı, kümelenmiş yatay ve dikey elemanlardan oluşan bir dil aracılığıyla, merkezi bir bahçe ve doğaya açılan bir dizi kamusal mekan dallanarak merkezi omurgadan ayrılıyor.

Yatan hasta servisi, sağlık açısından önemli role sahip doğal ışık ve hava sirkülasyonunu sağlamak için binanın arkası boyunca en dışta yer alıyor. Havalandırma ve aydınlatma, kelebek çatılarla destekleniyor. Hasta servisinin aksine, ameliyathane gibi kontrollü bir ortam gerektiren mekanlar ise doğal koşullardan mümkün olduğunca yalıtılacak şekilde tasarlanmış.