Wuhan Yaratıcı Tasarım Merkezi

Mimari Tasarım
Office for Urban Renewal

Tasarım Ekibi
LING Yingsong, WANG Kexiang, GAO Yibin, HUANG Rui, HUANG Longchen

Proje Yeri
Wuhan,, Çin

Tamamlanma Tarihi
Nisan, 2021

Toplam İnşaat Alanı
4.703

Fotoğraflar
Anqi Liu

Office for Urban Renewal, eski bir yatakhane binasını bir sosyal merkeze dönüştürdüğü Wuhan Yaratıcı Tasarım Merkezi projesinde; kırmızı tuğla, işlemeli taş ve seramik karo gibi farklı dönemleri yansıtan malzemeleri, çağdaş dokunuşu temsil eden çelik mesh ile öne çıkarmış.

Office for Urban Renewal, 70 yıl önce, Wuhan’daki bir demir-çelik firmasınının yatakhanesi olarak hizmet veren binayı, tarihsel altyapısını koruyarak kullanıcı odaklı dokunuşlarla yenilemiş.

Tasarım ekibinin tarihi yapının orijinal görünümünün korunması üzerine yoğunlaştığı tasarımda; kırmızı tuğla, işlemeli taş ve seramik karo gibi farklı dönemleri yansıtan eden malzemeler ve çağdaş dokunuşu temsilen çelik mesh kullanılmış. Böylelikle, yapıya yeni bir yüz sağlanmakla birlikte ardındaki geleneksel yapı da görünür kılınmış.

Çatıdaki Honggang Crown adlı platform, Yangtze Nehri ve Honggang Şehri ile görsel etkileşim kuruyor ve Honggang şehrinin “kırmızı” kimliğini vurgulayan ikonik bir unsur olarak yer alıyor.

Wuhan Sosyal Merkezi; sergi alanı, kütüphane, eğitim birimi ve sosyal alanlar sunan kullanıcı odaklı dönüşüm örneklerinden biri. Binanın güneyinde bulunan ağaçların korunması üzerine bu cephede yansıtıcılığı yüksek malzemeler seçilmiş ve ekolojik konsept güçlendirilmiş.

Sosyal merkezin iç mimari kararları orijinal mekansal ölçeği mümkün olduğunca korumaya odaklı olduğundan, tarihin dayanıklılığı ile güncelin sadeliği arasında diyalog kurmayı sağlamış.