KonuŞu Dizisinin Yeni Konuşması “Sosyolojik Bir Vaka Olarak Pera”, Bu Akşam The Circle’da Gerçekleşiyor…

İstanbul’un günümüze kadar tarihsel niteliklerini koruyabilmiş semtlerinden biri olan Pera’nın mimari tarihi ve geçirdiği değişimlerin sosyolojik açıdan Mimar ve Yazar Korhan Gümüş ve Mimarlık Tarihçisi Zafer Akay tarafından değerlendirileceği “Sosyolojik Bir Vaka Olarak Pera” başlıklı KonuŞu, bu akşam saat 19:30’da The Circle’da gerçekleşecek.

Avcı Architects öncülüğünde kurulan mimari, tasarım ve sanat odaklı platform The Circle, bu akşam yeni bir KonuŞu etkinliğine sahne olacak. “Sosyolojik bir Vaka Olarak Pera” başlığıyla gerçekleşecek konuşmada 1980’lerden beri Pera mimarisinin korunması için geniş çapta projeler yürüten Mimar Korhan Gümüş ile Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Mimarlık Tarihçisi Zafer Akay bir saat süresince Pera’nın mimari tarihi, sosyolojik açıdan nasıl ele alınması gerektiği, toplumsal hafızadaki yeri, tarihindeki “bitme” noktaları ve neoliberal politikalar ile geçirdiği değişimler gibi konularda ziyaretçileri bilgilendirecek.

Zamanın politik ekonomisine bağlı olarak hep değişime tabi olmuş bir sosyolojiye ve mimariye sahip olan, yaklaşık 2000 senelik yerleşim birimi Pera, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar uzanan süre boyunca şehir merkezinin karşısında bir ticaret odağı olarak kullanılmış. Genellikle Ermeni, Rum ve Levanten azınlıkların yaşadığı bölge, farklı kültürlerin bir arada bulunmasıyla her noktasında farklı mimari imzaların oluşmasına zemin hazırlamış.

Uzun süre Osmanlı’nın finans merkezi olarak işlerken 19.yy‘da geçirdiği büyük yangının ardından kimlik değiştirmek zorunda kalan Pera, Tanzimat Dönemi’nden günümüze Türkiye’de yaşanan her toplumsal olayın izdüşümünün yaşandığı, İstanbul’a yüzyıllar boyunca uğrayan her entelektüelin üzerine bir şeyler yazdığı ve son zamanlarda bazı kitleler tarafından ‘bittiği’ savunulan bir sosyolojik vaka olarak The Circle’da konuşmacılar tarafından irdelenecek.

Mimar Korhan Gümüş ile Mimarlık Tarihçisi Zafer Akay’ı bir araya getiren etkinlikte ikilinin bir saat sürecek konuşmasını 30 dakikalık soru-cevap kısmı takip edecek. Konuşmadan üç gün sonra “KonuŞuydu Raporu” ile konuşmacıların öne çıkan analizleri ve okuma listesi katılımcılarla yazılı olarak paylaşılacak. Biletler www.biletino.com‘dan temin edilebilir.