Heykeltraş Ekber Sürsal’ın Kent Katmanları Sergisi Karaköy Artgalerim’de Açılıyor

Heykeltraş Ekber Sürsal’ın, tamamı geri dönüşüm malzemeleriyle yaratılmış eserlerini bir araya getirdiği ‘’Kent Katmanları’’ isimli sergisi 16 Kasım’da Karaköy Artgalerim’de sanatseverlerle buluşacak.

Heykeltraş Ekber Sürsal, ‘’Kent Katmanları’’ isimli çalışmalarıyla “Her şeyi bir arada tutan şey boşluktur” diyen John Berger’dan ilham almış. Sürsal’ın, sergilediği eserlere her bakışta kişisel hikayeler bir katman daha görselleştiriliyor.

Sanatçının geri dönüşüm malzemelerini değerlendirerek girift biçimde istiflediği illüstrasyonları cisimleştirerek, cesur ve baskın renklerle heykele dönüştürdüğü bir yapıt serisi “Kent Katmanları.” Sürsal’ın bu serisinde sergilenen üretimlerin boyutları ve hafiflikleri kullanılan malzeme özelliklerinden ötürü çarpıcı bir tezat oluşturuyor.

Sürsal, Kent Katmanları’nın içine bazen bilerek, bazen sezgisel olarak yerleştirdiği objelerle, izleyicilere iç içe geçmiş sayısız öykü malzemesi sunuyor. Bir hikaye anlatıcısı olmaktansa, yarattığı formlarla izleyinin kendi hikayesinin içine çekilmesini tercih ediyor.

“Kent Katmanları” sergisi 16 Kasım-9 Aralık tarihleri arasında Karaköy Artgalerim’de ziyarete açık olacak