Girassol

Mimari Tasarım
FGMF

Tasarım Ekibi
Daniel Paranhos, Paula Schenini, Carolina Ferraz, Fernanda Moura, Kaila Bissolotti, Tânia Rodriguez, Giancarllo Bruno, Patrícia Carvalho, Caio Caccaos

Proje Yeri
São Paulo , Brezilya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
4474 m²

Fotoğraflar
Fran Parente

FGMF tarafından tasarlanan Girassol, çalışanlarına esnek plan çözümleriyle samimi bir ofis ortamı sağlarken kapalı ve açık terasları sayesinde kullanıcılarının manzarayı deneyimlemesine olanak tanıyor.

FGMF tarafından Brezilya’nın başkenti São Paulo’nun önemli bir bölgesi olan Vila Madalena’da inşa edilen  Girassol Binası, 2021’in sonunda tamamlanmış. Karma kullanımlı kurumsal ofis projesi olarak geliştirilen bina, pandemi sonrası dönemde sektörün daha esnek ve samimi çalışma alanları talebini karşılıyor.Pek çok şirketin kaliteli alanlar sunma kaygısını yetersiz bulan tasarımcılar, insan etkileşimini ve aidiyet hissini arıtan mekanlar tasarlamayı hedeflemişler. Hibrit çalışma ortamları sağlayarak çalışanların daha yaratıcı ve dinamik projeler geliştirmelerini planlamışlar. Çalışanalr için etkileşim mekanları üreterek  kullanıcıların ofiste evlerinden bile rahat hissetmelerini sağlamaya çalışan mimarlar, sosyalleşme ve konforu ön planda tutmuşlar. Böylece, kent ortamına entegre edilmiş, doğrudan kullanıcılar için konforlu; ziyaretçiler için ise uyumlu ama sıradışı bir bina yaratmışlar.

Birbirinden bağımsız hacimlerdeki beş kattan oluşan bina, farklı geometrik açıların yarattığı nitelikli açık ve kapalı teraslara sahip.  Değişken kotlar arasındaki çeşitli hacimlerin oluştuğu bu mekanlar, farklı dinlenme mekanlarına ve dış bahçelere erişim sağlıyor. Hacimlerin düzensizliği daha az dikey ilişkiye izin vererek sokakta yürüyenler için zemin kattaki bahçeyi ve diğer yeşil alanları da fark etmelerine olanak tanırken yatay bir kentsel peyzaj yaratıyor. Topoğrafyanın yapısına uygun tasarlanan proje, arsanın alt kısmında otopark girişine sahip olup, oluşan kot farkını  kullanarak güçlü bir giriş etkisi yaratan bahçe ile yayaları karşılıyor. Zemin kat, bir mağaza veya restorana ev sahipliği yapabilecek kapasitede. Cephe boyunca uzanan ve dış ortamla temasa izin veren büyük pencereler kullanıcıların manzarayı deneyimlemesini sağlamış. Her katta devam eden doğal aydınlatma ve kullanıcı sirkülasyonu ilişkisi, açık mekanlar ve geniş pencereler ile tamamlanmış.

Binanın en önemli tasarım odağı, üçüncü katta bulunan 7 metrelik metal taşıyıcılı konsol. Metal taşıyıcı, yapının üzerine yapılan polikarbonat kaplaması ile daha hafif hale gelirken  diğer katları oluşturan beton cepheler ile tezat oluşturuyor. Yapısal polikarbonat plakalar, gün boyunca iç mekanda verimli bir ısı kontrolü sağlıyor. Kaplama, aynı zamanda geceleri iç ve dış aydınlatmalar sayesinde yapıyı mahalledeki yoğun gece hayatıyla bütünleştiriyor.