Geleceğin Fabrikası

Mimari Tasarım
ARW Associates (Botticini+Facchinelli ARW)

Proje Yeri
Brescia, İtalya

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
345 m²

Fotoğraflar
Rosamaria Montalbano

İtalya’da bulunan ARW Associates imzalı Geleceğin Fabrikası, hafif ve sökülebilir taşıyıcı sistemi ile çağdaş üretim tekniklerini sembolize ediyor.

ARW Associates tasarımı Geleceğin Fabrikası pavyonu, bulunduğu alanın karakteristik özelliklerine simültane bir şekilde bağlı bir yapı olmanın yanı sıra ideal bir “geleceğin fabrikası” imgesi kurmayı amaçlıyor.

Bu süreç, yapının yanında da bulunan barakaların formuna ve oluşturdukları hafızaya bir gönderme yapıyor. Ancak bunu eskisinden farklı olarak geçirgen, maddi olarak baskın olmayan bir mimari dil ile yapıyor; çağdaş üretim tekniklerinin hafif ve sürdürülebilir yönünü sembolize ediyor.

Tasarımı şekillendiren bir diğer unsur, ahşap taşıyıcı ve geri dönüştürülmüş polikarbonat levhaların saha dışı üretimi ile sağlanan kolay kurulum süreci olmuş. Bu sayede yapı elemanları istendiğinde sökülebiliyor ve kolaylıkla taşınabiliyor. Projenin bir başka odak noktasını ışık tasarımı oluşturuyor. Gün içerisinde yapıda homojen dağılan ışık, geceleri ise pavilyonu adeta sihirli bir fenere dönüştürüyor.