Geleceğe Yadigar Sergisi The Circle’da

Malzeme ve işçiliğin değerine dikkat çekmek ve Türkiye’nin yeni nesil tasarımcılarını teşvik etmek amacıyla yola çıkan Geleceğe Yadigar Programı Açık Çağrı ile seçilen tasarımcıların Amerikan sertağaçları ile geliştirdiği zamansız tasarımlar, 8 Eylül itibarıyla The Circle’da izleyiciyle buluşacak. Sergi, 30 Eylül’e kadar ziyaret edilebilir.

Türkiye’nin yeni nesil tasarımcılarını teşvik ederken malzemenin, tasarımın ve işçiliğin değerine dikkat çekmek üzere Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), The Circle ve Yonga Mobilya’nın iş birliğiyle hayata geçen “Geleceğe Yadigar” Programı The Circle’da gerçekleşecek özel bir sergiyle sona yaklaşıyor. 2022’de ilan edilen Açık Çağrı sonucunda Tom Dixon, Melkan Gürsel, Defne Koz, Seyhan Özdemir, Mehmet Ali Uysal’ın yer aldığı jürinin çok sayıda nitelikli başvuru arasında yaptığı zorlu bir değerlendirme süreci sonucunda oluşturduğu seçkide İstanbul, İzmir,  Milano ve Hong Kong gibi farklı şehirlerden mimarlık, iç mimarlık ve tasarım alanlarında üretimler yapan 5’i bireysel, 1’i ekip, 1’i stüdyo olmak üzere 7 tasarım pratiği ve 9 tasarımcı yer alıyor.

Program, sürdürülebilirlik teması ile mevcut kullan-at kültürüne karşı tasarımcıların malzeme seçimlerine odaklanarak geleceğin, kısmen de olsa, yeni nesil tasarımcıların elinde olduğu gerçeğine vurgu yapıyor. Yenilenebilir ve kolayca geri dönüştürülebilir bir malzeme olan ahşabı, Amerikan kırmızı meşesi, Amerikan akçaağacı ve Amerikan kirazı  olmak üzere üç farklı sert ağaç ağaç türü üzerinden odağımıza alıyor.

Açık Çağrı ile başlayan ‘Geleceğe Yadigâr’ programı, seçilen dokuz tasarımcının  gelecek nesillere ‘yadigâr’ olarak aktarılabilecek, sürdürülebilirlik, uzun ömürlülük ve kalite ölçütleri ekseninde Amerikan sertağaçları ile oluşturdukları tasarım önerileri üzerinde jüri üyeleri  ve projenin üretim partneri Yonga Mobilya ile birlikte çalıştıkları tasarım geliştirme süreci ile devam etti. Akabinde titiz bir şekilde yürütülen üretim süreci sonrasında Amerikan kırmızı meşesi, Amerikan akçaağacı ve Amerikan kirazı  olmak üzere üç farklı ağaç türü kullanılarak hayata geçen farklı işlev ve ölçeklerde mobilya, obje ve heykel çalışmalarından oluşan eşsiz bir seçki ortaya çıktı. 

8-30 Eylül tarihleri arasında The Circle’da gerçekleşecek sergi, Sergi Açılış Gecesi, eserleriyle yer alacak dokuz seçilen tasarımcı ile gerçekleşecek söyleşilerden oluşan yan etkinliklerle zengin bir program sunuyor.

Program Takvimi

Sergi
8- 30 Eylül 2023

Yan Etkinlikler
9 Eylül –  Söyleşi
Deniz Yenidoğan, Ayça Yılmaz, Aslı Eylem Kolbaş, Deniz Koldaş & Nazlı Mutlu

16 Eylül – Söyleşi
Gürcan Bulut, Öykü Üner, Studio Yellowdot

Geleceğe Yadigar seçkisi aşağıdaki isimler ve ekiplerden oluşuyor ve alfabetik olarak şu şekilde sıralanıyor:

Aslı Eylem Kolbaş / Sanatçı & Mimar / Proje Adı: (Speculating) Dom Hans van der Laan’s (Irrational) Bench

Ayça Yılmaz / Endüstriyel Tasarımcı /  Proje Adı: The Empath Door

Deniz Koldaş & Nazlı Mutlu / İç Mimar / Proje Adı: Blocked

Deniz Yenidoğan / Tasarımcı / Proje Adı: Pruva

Gürcan Bulut / Tasarımcı / Proje Adı: Teeter Board

Öykü Üner / Mimar / Proje Adı: Ogata

Studio Yellowdot // Dilara Kan & Bodin Hon /  Tasarımcı / Proje Adı: Chechkered

AHEC, The Circle ve Yonga Mobilya ortaklığında gerçekleşen Geleceğe Yadigar projesinin detaylarını ve seçilen tasarımcıları incelemek web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.