European Prize for Urban Public Space’in Kazananı OKRA

Avrupa şehirlerinin kamusal alanlarında yaratım ve dönüşümün en iyi örneklerini ödüllendiren ve Center of Contemporary Culture of Barcelona tarafından düzenlenen European Prize for Urban Public Spacein sahibi, Catharijnesingel projesi ile OKRA landschapsarchitect oldu..

Bir oruma ve yenileme projesi olan Catharijnesingel ile mimarlar, caddeyi işgal eden araç trafiği tamamen kaldırılarak şehre yeni bir kamusal alan kazandırılıyor. OKRA, Catharijnesigel’i yeniden canlandırmak için suyu bir akupunktur noktası olarak kullanıyor ve bisikletçiler ve yayalar için erişilebilir hale getiriyor. Küresel iklim krizinin mevcut durumunda önemli bir rol oynayacak yeni, doğal ve sağlıklı bir mikro iklim meydana getirilmiş. Suyu ve biyolojik çeşitliliğini geri kazanarak şehrin niteliklerini canlandırmanın seçkin bir örneği olarak gören proje iklim krizi için de önemli bir çözüm önerisi sunuyor.

Tasarımda doğanın gelecekte nasıl gelişeceği tahmin edilerek ve ağaçlar, bitki örtüsü, döşeme malzemeleri ve sokak mobilyaları gibi tüm unsurlar çevreden ilham alınarak titizlikle seçilmiş.