Octothorpe Evi

Mimari Tasarım
Mork-Ulnes Architects

Proje Yeri
Oregon, Amerika Birleşik Devletleri

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
310 m²

Fotoğraflar
Jeremy Bitterman

Mork-Ulnes tasarımı Octothorpe Evi, çöl manzarasının doğal formlarından, renklerinden ve dokularından etkilenerek sakinlerine aydınlık ve ferah mekan deneyimleri sunuyor. 

Çevresel olarak sürdürülebilir ve teknolojik olarak gelişmiş bir tasarım aracı olan ve son derece düşük atık üreten Lamine Ahşap kullanılarak inşa edilen ilk müstakil konut olan yapı, dağda inzivaya çekilme konspetinden ilham alarak tasarlanmış. Dış cephede su geçirmez, çürümeye, böceklere ve ateşe dayanıklı yanmış bir sedir ağacı olan Shou Sugi Ban kullanılmış. Evin iç duvarları, doğal yağlı cilalı çam, ladin ve köknardan yapılmış çapraz lamine panellerden tasarlanmış. Kulübe ve ev arasında melez bir yapıya sahip olan ev, sakinleri ve doğa arasında derinlikli bir bağ kurdurabilmeyi amaçlıyor.  İskandinavya’nın basit pratikliği ile Kaliforniya’nın yeniliğe açık duruşunun karışımı olan yapı çam ormanlarının etkileyici manzarasına sahip. 

Evin sakinlerinin doğal hayatta yaşam isteğinin pandemiyle birleşmesi sonucu tasarlanan ev, esnek ve dönüştürülebilir bir plan tipolojisi sunuyor. Optimal bir metrekare içerisinde misafir odasının ofise oyun odası ve garajın misafir odasına dönüşebileceği bir tasarım tercih etmişler. Kesişen dört sundurma çatı, planı, binanın merkezinde tamamen kapalı bir avlu ve çevresinde ışık ve hava getirmek için yedi yarı kapalı avluya bölerek planı kamusal ve özel alanlara ayırmış.