Desert X AlUla 2024 Ziyaretçi Merkezi

Mimari Tasarım
KWY.studio

Proje Yeri
El-Ula, Suudi Arabistan

Tamamlanma Tarihi
2024

Fotoğraflar
Colin Robertson

Suudi Arabistan’da yer alan KWY.studio tasarımı Desert X AlUla Ziyaretçi Merkezi, işlevsel mimari çözümler getirmenin ötesinde ziyaretçileri için çevredeki jeolojik formlara bakışlar sunuyor, bu anlık manzaraları mekansal deneyimin temel unsuruna dönüşüyor.

Desert X AlUla 2024 Ziyaretçi Merkezi, binanın yerleşimine ve mekansal organizasyonuna dair ipuçları veren bir “cul-de-sac” yani çıkmaz sokak olan dar kanyonun sonunda yer alıyor. Kaya oluşumları arasındaki yapı, kuzey, doğu ve güneydeki sürekli kanyon duvarlarıyla çarpıcı bir tezat oluşturan, batıya yönelmiş, tekil, kesintisiz bir görünüm sunuyor. Tabakalı kayalıkların anlık manzaraları deneyimin temel unsuruna dönüşüyor.

Doğudaki giriş platformundan batıdaki seyir terasına uzanan ve Ziyaretçi Merkezi’nden geçen yönelim hareketi bir rota tanımlayarak “ayinsel” sirkülasyon çizgisini oluşturuyor. Mekan, prizmatik giriş holünden, gökyüzüne açılan avludan ve panoramik olarak genişleyen aynalı holden oluşuyor. Bu sıralama, doğal ve sezgisel hissettiren, ziyaretçilerin binanın düzenini sadece birkaç dakika içinde kavramasına olanak tanıyan bir kurguya sahip. Birincil aks tanımlanması ve alternatif diyagonal görünümler, mekansal yönelim sağlarken avlu paradoksal olarak daha kapalı ama koruyucu hissettiriyor, gölgeleme işlevini yerine getirirken gökyüzüne ve çevresindeki jeolojik formlara bakışlar sunuyor. Avluda dururken, kişinin ufku eşit olarak 45 derece eğiliyor ve oculus (dairesel açıklık) ile hizalanıyor.

Desert X AlUla 2024 Ziyaretçi Merkezi, bir yapı dizisinin üçüncüsü. Seleflerinin aksine, 2024 edisyonunun tenha konumu, yakın çevreyle kurulan derinlikli bir bağlantıyı teşvik ederek daha içselleştirilmiş manzaralar sunuyor.