Cummins Merkez Ofisi

Mimari Tasarım
Deborah Berke Partners

Tasarım Ekibi
Deborah Berke, Marc Leff, Arthi Krishnamoorthy, Ameet Hiremath, Noah Biklen, Stephen Brockman, Yasemin Tarhan

Proje Yeri
Indianapolis, ABD

İşveren
Cummins

Yüklenici
F.A. Wilhelm Construction Co., Inc.

Kayıt Mimarı
Ratio Architects

Yapı Mühendisi
Robert Silman Associates ve Fink Roberts & Petrie, Inc.

Mekanik Mühendislik
Syska Hennessy Group, Inc. ve Circle Design Group, Inc.

Peyzaj Tasarımı
Land Collective

Sürdürülebilirlik Danışmanı
Atelier 10

Cephe Danışmanı
Front, Inc.

Aydınlatma Tasarımı
One Lux Studio

Tamamlanma Tarihi
2017

Proje Alanı
16.300 m²

Fotoğraflar
Chris Cooper

Deborah Berke Partners tarafından tasarlanan Cummins Merkez Ofisi yer aldığı bloğu daha açık ve geçirgen kılarak şehirle diyalog kuruyor.

Cummins teknoloji şirketinin Indiana eyaletinde yer alan yeni merkez ofisi Deborah Berke Partners imzasıyla tasarlanmış. Tasarım ekibinin Market Sokağı üzerindeki aktif yaya deneyimini güçlendirmeyi amaçlayan ve yeni yeşil plazayı şehre ve Alabama Sokağı üzerindeki kültür yoluna olabildiğince çok koldan bağlamaya çalışan kentsel yaklaşımı yapının formunu belirleyen temel öğe olmuş. Binanın kıvrımları, cadde ve yeşil plaza arasındaki manzara ve insan trafiğini şekillendiriyor. Eskiden Market Meydanı olarak adlandırılan bu şehir bloğu Market Sokağı’nı da içine alan bir nevi baraj oluşturarak şehrin doğu-batı bağlantısını kesiyormuş. Tasarımın amacı, bu şehir bloğunu daha açık ve geçirgen kılmak olmuş.

Yapının yüksek tavanlı ve sıra dışı şekilde ince ofis katı formu, gün ışığının her alana girmesine olanak sağlıyor ve elektriğe bağımlılığı azaltıyor.  Binanın ince cephesi, değişen şeffaflık oranlarıyla ve ısı alımını sınırlandıran bütünleşmiş gölgelik sistemleriyle görsel ve termal konforu artırıyor.

Ofisler her tür çalışma alternatifine olanak sağlıyor. Yapı özel toplantı odaları, takım odaları, açık ortak alanlar, odaklanma kabinleri ve iki kati birbirine bağlayan “sosyal merkez” diye adlandırılan gündelik toplanma alanlarını içeriyor. Bu sosyal merkezler muazzam bir şehir manzarası sunuyor.

Ard germeli beton yapı, ofis katlarında daha geniş alanları kolonsuz geçmeye olanak sağlamış. Bu sayede görsel şeffaflık ve mekansal esneklik artmış. Dökme beton kolonlar ve tavan yer yer açık bırakılmış ve cephenin ritminin her yerden algılanması sağlanmış. Yapının ve kabuğunun bu cüretkar ifadesinin ardında, doğal ahşap yüzeylerden oluşan sosyal alanlardaki dokulu ve renkli kumaşlar güçlü bir kontrast yaratıyor ve farklı mahallelere farklı kimlikler kazandırıyor. Ayrıca binada birçok yerine özgü sanat eseri yer alıyor.

Yapının tasarımı çevresel ayak izini azaltma ve çalışanları için verimli çalışma alanları yaratma hedefini somutlaştırıyor. Binanın Güneş ve Indianapolis şehrine göre pozisyonu dikkatle etüt edilmiş. Yapının cephesinde birkaç farklı cam türü, entegre güneşlik ve dikey kanatçıklar sistemi kullanılmış. Cephe elemanları binadaki güneş ısısı kazanımını ve parlamayı azaltmaya yardımcı olurken soğutma için gerekli enerji yükünü azaltıyor.